Spotify'a erişim engeli gelebilir

Spotify'a erişim engeli gelebilir

İnternet radyo ve televizyonlarının RTÜK denetimine girmesinin ardından lisans başvurusu yapmayan Spotify ve FOXplay'e erişim engeli gelebileceğine ilişkin uyarı yapıldı.

RTÜK denetimine giren internet radyo ve televizyonlarından "Netflix", "Amazon Prime Video", "Mubi" gibi yayıncılar  lisans için başvuru süreçlerini başlatırken, bazı kuruluşlar başvuru yapmadı.

RTÜK, başvuru yapmayan yayıncı kurumlara uyarıda bulundu.

RTÜK, incelemelerin ardından 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun'un "Yayın hizmetlerinin internet ortamından sunumu" ile Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik'in "İnternet ortamından yayın lisansı almadan yapılan yayın hizmetleri" maddeleri gereğince uyarı niteliğindeki duyurusunu yaptı.

Yapılan duyuruda, yayıncıların başvuru talebini içeren dilekçeleri ve taahhütnameyle yayın lisansı başvurusunda bulunabileceğini ve 3 aya tekabül eden yayın lisans ücretini peşin ödemeleri gerektiğini belirterek, başvuru sonrasında yayıncıların 3 ay süresince yayınlarına devam edebileceklerini vurguladı.

Duyurudan sonra lisans başvurusu yapmayanların 72 saat içerisinde yayınlarına son vermesi gerekiyor.

Başvuru yapmamaları durumunda, RTÜK yasa gereği ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunacak ve sulh ceza hakimliğinden ilgili yayın kuruluşları için erişim engeli isteyecek.

AA

Bilim ve Teknoloji