Yusuf Namoğlu kimdir? MHK nedir?

Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Yusuf Namoğlu, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören'e istifasını verdi. Yusuf Namoğlu kimdir?

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Yusuf Namoğlu kimdir? MHK nedir?

Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Yusuf Namoğlu'nun görevinden istifa etti. Son dönemde tepki çeken hakem kararlarının ardından, MHK Başkanı Yusuf Namoğlu istifa kararı aldı.

YUSUF NAMOĞLU KİMDİR?

67 yaşındaki Namoğlu, Yıldız Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümü mezunudur. Serbest İnşaat Mühendisi, İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkan Yardımcılığı, Uluslararası Futbol Hakemliği, 19. ve 20. Dönem İstanbul Milletvekilliği, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanlığı ile Beşiktaş belediye başkanlığı yaptı. Evli ve bir çocuk babası olan Namoğlu, 2011 yılında da MHK Başkanlığı görevini üstlenmişti.

MHK NEDİR?

MHK; Merkez Hakem Kurulunun kısaltması olarak biliniyor. Merkez Hakem Kurulu 1 Başkan, 1 Başkanvekili, 3 Hakem ve Gözlemci Atama Komisyonu üyesi, 1 Futsal Sorumlusu ve 1 Plaj Futbolu sorumlusundan oluşan kuruluştur.

MHK’NIN GÖREVİ NEDİR?

Merkez Hakem Kurulunun görevi, profesyonel ve ya amatör liglerde oynanan futbol müsabakalarına hakem atayıp, bu hakemlerin incelemelerini gerçekleştiren kuruldur. Merkez Hakem Kurulu Hakem atama komisyonu tarafından atanan hakemler atandığı maçları TFF kurallarına uygun yönetmekle yükümlüdür. Hakem ve Gözlemci atama komisyonu tarafından atanan gözlemci ise yine MHK tarafından atanan hakemi inceleyip puanlamakla yükümlüdür.9,0 ve 10 arası puan hakemin eksiksiz performans gösterdiğini belirtir.

8,5 ile 8,9 arası puan alan hakemler ise ufak hatalara rağmen çok iyi performans göstermiştir.8,3 ile 8,4 ise hakemin iyi olduğunu, beklenen performansı gösterdiğini belirtir.8,0, 8,1, 8,2 alan hakemin maçta hatalar yapsa da tatminkâr bir performans sergilediğini anlarız.7,9 Alan hakem ise bariz bir önemli hata yapmıştır. Eğer bir hakem 8’in altında puan aldıysa en az 2-3 hafta maç almayarak dinlendirilir.