TFF açıkladı, ikinci yarı geliyor! Yarı otomatik ofsayt sistemi nedir?

TFF açıkladı, ikinci yarı geliyor! Yarı otomatik ofsayt sistemi nedir?
TFF, Trendyol Süper Lig'in ikinci yarısından itibaren yarı otomatik ofsayt sisteminin getirileceğini açıkladı. Peki yarı otomatik ofsayt sistemi nedir?

Trendyol Süper Lig'de 2023/24 sezonu başladı. Süper Lig'in henüz ikinci haftası tamamlanırken, hakem tartışmaları ve kulüpler tarafından yapılan açıklamalar gündem oldu.

Federasyon açıkladı: Yarı otomatik ofsayt sistemi geliyor

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), yaptığı son duyuru ile tartışmaların önüne geçmek istedi. Federasyon, ligin ikinci yarısından itibaren "Yarı otomatik ofsayt sistemi"nin hayata geçirileceğini bildirdi.

Trabzon ve Özbek hakemi eleştirdi, Çebi VAR kayıtlarını istedi

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, Trabzonspor maçının ardından hakemi eleştirdi. Trabzonspor da yaptığı karşı açıklama ile Özbek'in iki sezondur hakemleri baskı altına aldığını ve maç skorunu hakemlerin belirlediğini savundu. Beşiktaş ise Pendikspor beraberliğinin ardından TFF'den VAR kayıtlarının açıklanmasını talep etti.

"Kaos ortamını körükleyen açıklamaları takip ediyoruz"

Kulüplerin yaptığı açıklamalara karşılık veren TFF, "Türk futbolunda uzun yıllardır çözülemeyen kronik sorunlara odaklandığımız ve Avrupa'da sportid başarılar elde ettiğimiz bu süreçte Trendyol Süper Lig'in henüz ikinci haftası geride kalmışken futbol ailemizin mensupları tarafından sosyal medya, yazılı basın ve televizyonlar aracılığıyla Federasyonumuzu ilgilendiren konularda yapılan, kaos ortamını körükleyen açıklamaları üzülerek takip ediyoruz" dedi.

Ayrıca bu sezon atılacak adımlar ve getirilecek yeniliklerden bahseden TFF, yarı otomatik ofsayt sisteminin uygulamaya koyulacağını şu ifadelerle duyurdu: "Dijital hakem atama sistemi, gözlemcilik ve mentorluk yapısının değişimi, Hakem Akademisi ve Avrupa'dan alanında en iyi hakem hocaları ile düzenlediğimiz eğitim ve gelişim programlarının yanı sıra Tewndyol Süper Lig kulüplerimizin VAR ve hakem kararlarına ilişkin Merkez Hakem Kurulu'na itiraaz ve bilgi talebinde bulunmasının önünün açılması ve yaklaşık 10 milyon Euro yatırımla bu sezonun ikinci yarısından itibaren devreye alacağımız yarı otomatik ofsayt sistemi futboldaki rekabetin dengeli bir şekilde gerçekleşmesine imkan sağlayacak bizyon projelerimiz arasında yer almaktadır"

Yarı otomatik ofsayt sistemi nedir?

Yarı otomatik ofsayt sisteminde pozisyonlarla ilgili kararların en kısa sürede, doğru şekilde verilmesi amaçlanıyor. Oyuncuların vücutlarındaki 29 farklı nokta aynı anda takip edilecek ve stadyumun farklı noktalarına yerleştirilmiş 12 özel kamera ile futbolcuların bir saniye içerisindeki 50 hareketi kaydedilecek.

Dünya Kupası'nda hayata geçti

Yarı otomatik ofsayt sistemi ilk olarak 2022 Dünya Kupası'nda denendi. VAR'a rağmen çözülemeyen ofsayt sorununun, FIFA'nın yeni getirdiği bu sistem ile aşılması amaçlandı. Katar'da oynanan müsabakalarda uygulanan bu sistem olumlu izlenimler aldı.

Daha hızlı, daha güvenli

Tartışmalı pozisyonların izlenmesi için oluşturulan VAR, ofsayt pozisyonlarında topun ayaktan çıktığı an ile hücum ve defans oyuncularının kaleye en yakın uzuvlarına bakıyor ve bunları işaretliyor. Fakat bu da manuel şekilde yapıldığı için VAR kontrolleri zaman alıyor.

Yarı otomatik ofsayt sistemi bu işlemi daha hızlı yapacağı gibi insan eli yerine bir otomasyon olduğundan güvenilirlik açısından daha avantajlı olacak.