Messi'ye Mahkumiyet Bizimkilere Mağduriyet!

Messi'ye Mahkumiyet Bizimkilere Mağduriyet!
Messi ile Arda Turan'ın benzerliği var mı? Messi'nin başına gelenler ile Emre Belözoğlu'nun ortak noktası ne? Birbiriyle ilgisiz gibi görünse de olayların kahramanları arasında önemli bir benzerlik var. Tam da bugün Messi kazancının vergisini ödemediği için hapis cezasına çarptırıldı. Peki biz futbol dünyasının ünlülerine bu paraların vergisinin ödenip ödenmediğini ne zaman soracağız?

messinin-dunya-kupasi-formalari-acik-artirmada-1.jpg

Messi kazandığı parayı bildirip vergisini ödemediği için dünya yıldızı olmasına karşın mahkum olurken Türkiye'de kimse vergilerin ödenip ödenmediği ile ilgilenmiyor. Hatta futbol dünyasının yıldızlarının buharlaşan paralarının iadesi için girişimler birbirini izliyor. Oysa dünya bu konuda tavizsiz politikalar izliyor. Adı Messi bile olsa vergisini ödemediği için hapis cezasına çarptırılabiliyor. Türkiye'de buharlaşan milyonlarca doların vergisinin ödenip ödenmediği sorusu kimsenin aklına gelmiyor.

İspanya Yüksek Mahkemesi, Barcelona’nın Arjantinli yıldız futbolcusu Lionel Messi ve babası hakkında vergi yolsuzluğu iddiasıyla açılan davada verilen 21 aylık hapis cezasını onadı. Messi ve babası Jorge Horacio, daha önce İspanya’da suç kayıtlarının bulunmaması ve cezanın 24 aydan daha az bir süreyi öngörmesi nedeniyle hapse girmeyecek. İkili hakkında açılan davada geçtiğimiz yıl temmuz ayında hapis cezasının yanı sıra 2 milyon euro para cezasına da hükmedilmişti. 2007 ile 2009 yılları arasında reklam ve sponsorluk gelirlerinin bildiriminde usulsüzlük yaparak 4,1 milyon euroluk vergi kaçırmakla suçlanan Messi dava sürecinde bu miktarı faizi ile birlikte İspanya maliyesine ödemişti.

AKILLARA "TERİM FONU" VURGUNU GELDİ

arda-turan.jpg

Messi'nin yaşadığı bu durum akıllara son günlerde Türkiye gündemine damga vuran "Fatih Terim fonu" dolandırıcılığını getirdi. Seçil Erzan, çok sayıda futbolcudan yüksek kâr payı vaadi ile 45 milyon dolara yakın para toplayıp paraların nerede olduğunu açıklayamadı. Kamuoyu ortadan kaybolan paraların peşine düştü. Ünlü futbolcular, kayıp paralardan dolayı yaşadıkları mağduriyet hikayelerini anlattı. Ancak kimse bu paraların vergisinin ne zaman ödendiğini sorgulamadı.