Katar'da bitmeyen hesap: Paris huzursuzluğu

Katar'da bitmeyen hesap: Paris huzursuzluğu
Serengeti düzlüklerinde yaşanan iktidar mücadelesi... Sürünün genç ve gelişmekte olan aslanı, yaşlı lidere kafa tutuyor, ama yaşlı aslan boşuna kral olmadı... Hala güçlü ve yenilmesi kolay değil ama o kariyerinin sonuna gelirken bu rauntta kaybeden genç aslan kendini geliştiriyor ve giderek daha da keskinleşiyor.

2022 Katar Dünya Kupası, eğer finalde oynanan Arjantin-Fransa maçı 80. dakikada bitseydi, Messi’nin tüm zamanların en iyisi tartışmasını bitirmesi, Arjantin’e üçüncü dünya şampiyonluğunu kazandırması dışında pek hatırlanmayacak, saha içinde yaşananlar geri planda kalacak, kimse organizasyon başarısını konuşmayacaktı. Katar’ın düzenlediği bu turnuva herkesin aklında futboldan ziyade, soruşturmaları ve gözaltıları hala devam eden, FIFA başkanından siyasilere, efsane futbol figürlerinden gazetecilere kadar uzanan rüşvet skandalıyla, sayısız işçi ölümleriyle, uygulanan yasaklarla, açılış ve kapanış maçlarında tribünleri dolduran, kralları, otokratları, diktatörleri ve kutlamalar sırasında sahaya giren Nusret ile anılacaktı. Dakikalar 80’i gösterdiğinde durum böyleydi, ancak Arjantin’in sahadan sildiği, hiçbir varlık gösteremeyen Fransa, Mbappe’nin devreye girmesi ve takım arkadaşı olan Messi’ye meydan okumasıyla çığırından çıktı ve bambaşka bir hal aldı. Maçı uzatmalara taşıyan Fransa ve Mbappe penaltılarla kupayı kaybetmiş olabilir ancak Katar 2022, belki bu sayede futbolla ve sahada yaşanan dramalarla hatırlanacak, Arjantin-Fransa finali uzun yıllar tarihin en iyi maçı olarak nitelendirilecek. İşte bu yüzden bütün futbolseverlerin Mbappe’ye bir teşekkür borcu olabilir.

whatsapp-image-2022-12-29-at-15-28-40.jpeg

Bu epik finalde dikkat çeken bir başka konu, atılan gollerden sonra yaşanan Messi – Mbappe gerilimiydi. Arjantin’i öne geçiren penaltı golünden sonra Messi kendi sahasına dönerken Mbappe’ye doğru yumruğunu sıkarak sevindi. Mbappe de maçı 2-2'ye getiren golü attıktan sonra Messi’ye aynı hareketi yaparak cevap verdi ve büyük tartışma yarattı.

whatsapp-image-2022-12-29-at-15-29-10.jpeg

Bu iki dünya yıldızının arasındaki dava Dünya Kupası’ndan öncesine dayanıyor. Fakat bu gerilimi Neymar’ı da işin içine katarak değerlendirmek gerekebilir. Çünkü asıl büyük gerilim Neymar ile Mbappe arasında. Bu ikili arasında ‘Penaltıları kim atacak?’ tartışması üzerinden bir liderlik savaşı var. Öyle ki bu sezon PSG’nin sahasında oynadığı ve 5-2 kazandığı Montpellier maçında bu tartışma ayyuka çıkmıştı. PSG 24. dakikada bir penaltı kazandı ve topun başına Mbappe geçti ve kaçırdı. İlerleyen dakikalarda PSG bir kez daha penaltı kazandı ve bu kez Neymar topu aldı. Penaltıyı atmak isteyen Mbappe Neymar’a doğru giderken Messi’ye omuz atmıştı.

Mbappe’nin bu tavrı başta Fransız spor medyası olmak üzere bütün dünyada gündem olmuş ve uzun süre tartışılmıştı. Neymar Montpellier maçından sonra Twitter’dan beğendiği gönderiyle Mbappe’ye olan tavrını da iyice açık etmişti diyebiliriz.

Soyunma odasında neler yaşandığını bilemeyiz ama Messi de herkesin hayatta bir kere yaşadığı gibi, kişisel hiçbir sebep yokken sadece yakın arkadaşıyla arası bozuk diye Mbappe’ye mesafe koymuş olabilir. Her ne kadar devam eden maçlarda gol sevinçlerine birlikte katılsalar da turnuva öncesi ikilinin arası pek de parlak görünmüyordu.

Araları bozuk olsun olmasın, Neymar ve Messi’nin tekrar Paris’te buluşması, her ne kadar yakın dönemde, fazla sıfırlı ve kulübün geleceği hakkında karar verme yetkisi veren bir kontrata imza atsa da Mbappe’nin takım üzerindeki hakimiyetini tehdit ettiği aşikar. Mbappe’nin Ronaldo sevgisi tartışmaya ne kadar etki etti bilinmez ama Mbappe’nin, Messi’nin en büyük rakibi olarak görülen Cristiano Ronaldo’ya sevgisi büyük. Ronaldo’yu rol modeli olarak gördüğünü her fırsatta dile getiren Mbappe, sosyal medyada çok yazılıp çizilen ‘Ronaldo’nun intikamını al’ mesajlarından da etkilenmiş olabilir. Bu arada Messi ve Ronaldo, turnuva öncesi bir fotoğraf paylaşıp birbirlerine duydukları saygıyı bütün dünyaya duyurmuşlardı.

whatsapp-image-2022-12-29-at-15-34-49.jpeg

Futbol, kamuoyu, Messi daha kupayla uyumadan ‘PSG’den ayrılacak mı?’ diye düşünmeye başladı. İhtimallerden biri ağlayarak bıraktığı kulübü Barcelona’ya dönüşü. Barcelona Başkanı La Porta onun hakkında basına “Messi dönecek mi? O PSG oyuncusu. Messi’nin bir gün dönmesinden memnuniyet duyarız ama göreceğiz” diyerek ucu açık bir açıklama yaptı. Öte yandan transfer konusunda dünyanın en yetkili isimlerinden biri olan gazeteci Fabrizio Romano’nun açıklamasına göre Messi, Beckham’ın da sahiplerinden biri olduğu MSL takımlarından Inter Miami’yle görüştü fakat anlaşmaya varamadı. Mbappe’yle yaşadığı tartışma Messi’nin PSG’den ayrılışını sağlayacak ya da zaten alınmış bir kararı hızlandıracak mı? Bunu da zaman gösterecek. Ancak futbolseverler birlikte çıkacakları ilk antrenmanı merak etmiyor değil.

Sonuç

Serengeti düzlüklerinde yaşanan iktidar mücadelesi... Sürünün genç ve gelişmekte olan aslanı, yaşlı lidere kafa tutuyor, ama yaşlı aslan boşuna kral olmadı... Hala güçlü ve yenilmesi kolay değil ama o kariyerinin sonuna gelirken bu rauntta kaybeden genç aslan kendini geliştiriyor ve giderek daha da keskinleşiyor.

Etiketler :