Galatasaray'dan Tarihi Çağrı: Banka hesapları incelensin

Galatasaray Sportif A.Ş. Başkanvekili Erden Timur, Merkez Hakem Kurulu'ndaki toplantıya ait olan görüntülerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Galatasaray Sportif A.Ş. Başkanvekili Erden Timur, sarı kırmızılı takımın Antalya kampında bir basın toplantısı düzenledi.

Erden Timur'un açıklamaları:

"Futbolda temiz eller başlamalı diye bir çağrı yapmıştık. O dönem söylediğimiz maddelere dair TFF'ye resmi başvuruda bulunmuştuk. Toplumu rahatlatmak gerekiyor. Sürekli bir mağdur edebiyatı oluşturup insanları manipüle etmek işi farklı bir boyuta getiriyor. Çok şeffaf olmak gerekiyor. TFF'nin bugün yayını açıklaması, ne varsa karında dökülüyor. Şeffaflık her şeyin çözümü. Dün yapılan şey, planlı ve Amerika'dan yapılan bir operasyon. Önceden farklı bağlantıları da varmış. FETÖ'yle bağlantıları olduğu da söylenen bir hesap üstünden böyle şeyler yayınlanıyor. Kesilip biçilip sadece bir kısmı yayınlanıyor. Sonuçta futbolun tüm paydaşları aynı dertten muzdarip. "

"HERKES İNCELENSİN"

"Herkesin tüm telefon görüşmelerinin, mesajlarının incelenmesi lazım. TFF'ye müracaat ettik. KVKK metnine imza atıldığında herkes incelenebiliyor. Hakemler, TFF üstünde çok ciddi baskı uygulanıyor. TFF bu konuda dik duramıyor. Bugünkü hareketleri takdire şayan. VAR kayıtlarının hepsi yayınlansın, sadece çağırıldığında değil."

"HER HAFTADAN SONRA MAĞDUR GİBİ AÇIKLAMA YAPIYORLAR"

Muhabirin Fenerbahçe Kulüp Başkanı Ali Koç'un bu görüntüyle ilgili yaptığı açıklamara değinmesinin ardından Timur, "Ben bunu ‘Temiz eller’ çağrısı yaparken söylemiştim içeriden bilgi sızdırıldığını söylemiştim. Sadece Ali Bey değil başka yorumcular da bunu söyledi. Kendi sistemleri bu şekilde ispat edilmiş oldu

O hafta 2 tane hata olmuş birisi çok daha bariz. Gerçekten kayrılarak, 90+'larda 8-10 puan alan bir takım var. Her hatadan sonra mağdur gibi açıklamalar yapılıyor. Ortamı geren şeyler bunlar. İnsan kendine dair bir hata yapılıyorsa öz eleştiri yapar."

"İNSANLAR BİRBİRİNE BİLENİYOR"

"O bağırsın hakkını savunsun şeklinde devam ettiğimiz müddetçe Türk futbolu geriye gider. İlk bunu söylediğimden bu yana 14 ay geçti. İnsanlar birbirlerine bileniyor. Benim şahsıma onlarca laflar söylendi, hiçbirine dönüp cevap vermedik. Sadece gerginlik artmasın diye. Ben 42 yaşındayım, buradaki yöneticiler benden tecrübeli. Daha fevri olabilecek yaştayım. Böyle davranmamın tek sebebi gerginliği artırmamak. "

"KAYGI-KORKU İMPARATORLUĞU ÇÖKMEDEN BU İŞİ ÇÖZEMEYİZ"

"Gerekirse yasal değişikli yapılsın dedikten sonra birçok olay oldu. Olunamayan şampiyonalara neden erişim için bu kadar manipülasyon bu işi farklılaştırmaya yönlendiriyoruz. Doğru şekilde eleştirilmek lazım. Bu kaygı - korku imparatorluğu çökmeden, insanların psikolojik baskıyla yapılan bu zulüm sona ermeden bu işi çözemeyiz. Bunun için de şeffaflık gerek. Tüm VAR kayıtları açıklansın, tüm seminerler açıklansın. O zaman herkes daha çok tatmin olacak."

"KİM BU İŞİ GERÇEKTEN GERİYOR, KİM MANİPÜLE EDİYOR"

"Bu yayın şunu gösterdi; önceden kurgulanmış bir şey TFF'den sızdırılıyor, kırpılıyor. İki tane maç var. Biz çıkıp konuşmuyoruz bile. İletişim fakültesi olan değerli üniversitelerimiz kulüplerin iletişim süreçlerini incelesinler. Kim bu işi gerçekten geriyor, kim manipüle ediyor, kim medyaya baskı yapıyor bunların da açıklanması lazım. Her şeyi şeffaflaştırmaktan başka çare yok."

"BİRİSİNE BİR ŞEY OLACAKSA ŞAMPİYONLUĞUN HİÇBİR ÖNEMİ YOK"

"İki takım da Türk futbolunun en önemli kulüplerinden. Kimsenin tırnağının kanamasından kıymetli değil hiçbir şey. Birisine bişey olacaksa şampiyonluğun hiçbir önemi yok. Kim şampiyon olacaksa olsun. Herkes karşısındakini kardeşi, çocuğu olarak görsün. Galatasaray - Fenerbahçe maçı inşallah düzgün bir şekilde oynansın. Birbirimize zaman zaman sinirleniyoruz ama ben bu işin çözümüne ilişkin açıklamalar yapıyorum. Bunu yaparsa zaten gerginlik azalır."

TRABZONSPOR - FENERBAHÇE MAÇINDA YAŞANANLAR

"Çok boyutlu bir olay. Taraftarın sahaya girmemesi gerekiyor. Maç içerisindeki olaylar var. Suların atılması. Başka maçlarda da oldu. Birçok statta oldu. Farklı boyutlarda birçok olay oldu. Sahaya giren taraftar etkisiz hale getirilmişken bırakın futbolu, dışarıda bile yere düşmüş insana vurulmaması gerekiyor. Taraftarın sahaya girmesi çok yanlış ancak etkisiz hale getirilmişken üstüne atlanması, tekme atılması da yanlıştır. Bir insanın kafasına postalla bile vurduğunuzda Yargıtay bunu silah sayıyor."

"ŞİPARİŞLE SEVK YAPILIYOR"

"Trabzonspor-Fenerbahçe maçında yaşananlar milat olsun. Yanlışa yanlış diyelim. PFDK sevklerinde sürekli oyuncu sayısının azaltılacağı söyleniyor. Olaya karışan insanları sevk edersiniz, ayıklama yaparak sevk edemezsiniz. Kim kavgaya karıştıysa sevk edilmeli. Yerdeki insanlara vuran, koşan insanlara döner tekme atanlar... Sevklerin iki günde yapılması gerekirken baskı yüzünden bunlar oluyor. Nasıl sevk edilecek göreceğiz. Siyasilere bile baskı yapılıyor. Neyse adil olan o olsun. Hukuki olan şey; müfettişlerin bu olaya karışan herkesi PFDK'ya sevk etmesidir. Duyduğumuz şu; sayı gitgide azaltılıyor. Önce 4'e düşürülmüş, şimdi de 3'e düşürülmeye çalışılıyormuş. Siparişle sevk yapılıyor. Saldırı fiilinden en az 3 oyuncunun sevk edilmesi gerekiyor."

"ZİYECH DE DAHİL BİRÇOK OYUNCUMUZUN TALİPLİSİ VAR"

"Sezon sonunda taliplisi olan birçok oyuncumuz var. Ziyech de bunlardan birisi. Oyuncu transferi organizasyon işi. Scout ekibi liste oluştuyor ve hocamız o liste içinden seçim yapıyor. Yönetici olarak bizim vazifemiz seçilen oyuncu doğru fiyata getirebilmek. Seferovic herkesin beğendiği bir oyuncuydu ama uymadı bize. Biz de onu 1 milyon Euro gibi bir maliyetle geri ödedik. Angelino da olmadı ve 750 bin euro ödedik çıktık. Ziyech de dahil birçok oyuncumuzun taliplisi var. İnşallah kazandırarak gidecekler."

"FENERBAHÇE'NİN LİGDEN ÇEKİLECEĞİNİ DÜŞÜNMÜYORUM"

"Fenerbahçe'nin ligden çekileceğini düşünmüyorum. Kendi iç meseleleri, kendi kararları. Neden bunlar tartışılıyor? Bize haksızlık yapılıyor diye. Bir taraftan biz de diyoruz ki bize çok daha fazla haksızlık yapılıyor, başka takımlar da öyle diyor. Çağrımı tekrarlıyorum, madem ki Süper Kupa'yı yabancı hakem yönetsin. Evet, yönetsin. Kimin yöneteceği önemli değil. Her türlü platformda yarışmaya varız. Türk hakemleri daha iyi, daha kötü değerlendirmesi yapmak için yabancı hakeme de 1 sene boyunca bu baskıyı yapalım; evine insan gönderelim, AVM'de çevirelim, ondan sonra nasıl karar verecek şeklinde ikisini eşit bir şekilde ölçmemiz gerekiyoruz. Türk hakemlerine de şu çağrıda bulunacağım. Kaygı, korku yerine cesurca karar verin. Zulüm seviyesine gelen baskılara ancak cesurca karşılık verilir. Madem yabancı hakemin kararını daha adil buluyoruz, 3 tane yabancı hakem belirleyelim, gelsin tüm maçların röntgenini çeksin. Geçmiş yılların hepsi yapılsın hadi? Neden kabul etmiyorsunuz?"