Yıkılmaması İçin Çabalıyorlar... Zonguldak Fevkani Köprüsü İçin Ayakta!

Zonguldak halkı ve esnafı hakkında yıkım kararı verilen Fevkani Köprüsü’nün yıkılmaması için yetkilileri göreve çağırdı. CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz “eğer bakım yapılırsa köprünün ömrü 40 yıl uzar” dedi.

Yavuzyılmaz, CHP İl Başkanı Murat Pulat, CHP Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun ve CHP Belediye Meclis Üyesi Atınç Kayınçova Fevkani Köprüsü’nün yıkım kararına karşı, köprü altı esnafıyla bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Yavuzyılmaz, Fevkani Köprüsü altında yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

“Şu anda AK Parti’nin yıkmak için türlü bahaneler ürettiği Fevkani Köprüsünün altındayız. Köprünün depreme dayanıklı olmadığı ileri sürülerek, sipariş üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bir iştiraki olan GEDAŞ’ın hazırladığı yapı risk raporudur. GEDAŞ adı üzerinde gayrimenkul değerleme A Ş. Yani işi risk analizi raporu hazırlamak değil. Hazırladığı rapor toplam 89 sayfa elimde ve burada aynı zamanda Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin Fevkani Köprüsü'yle ilgili hazırladığı rapor var.

Bu rapor, Fevkani Köprüsü yıkılsın diyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 89 sayfa. Belediye'nin siparişi üzerine hazırlanan bir rapor. Burada da Türkiye'nin en önemli ve iyi üniversitelerinden biri olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin (ODTÜ) hazırladığı rapor 364 sayfadır.

ODTÜ’nün hazırladığı rapor ne diyor?

Köprünün deprem davranışı belirlenmiştir. Depreme karşı dayanıklılığı test edilmiş ve bu çalışmada yüzde yüz oranında yapılmıştır. Final rapor sonucunda köprünün şimdiye kadar yapılan mevcut yapısal durum değerlendirme çalışmalarında, yerel çürümeler haricinde önemli bir sorun olmadığı gözlemlenmiştir. Rapor da devam ediyor, köprü 475 yıllık deprem etkileri altında can güvenliği sınırlarını sağlamakta olup, deprem güvenliği açısından bir iyileştirme yapılmasına gerek duyulmamaktadır. ODTÜ diyor. Yine raporda köprü ömrü, yerel olarak bozulmuş olan elemanların iyileştirilmesinden ve bu raporda bahsedilen bazı zayıflıkların giderilmesinden sonra en az yirmi sene olarak öngörülmüştür. Yani bir bakım onarım yapıldıktan sonra köprünün ömrü en az yirmi yıl uzamaktadır diyor.

Gelecek yirmi sene içerisinde köprü, periyodik bakımlarının yapılması ile birlikte ömrü uzatılabilir diyor. Fevkani Köprüsü'ne bakım onarım yapıldıktan sonra periyodik olarak bu bakım onarımlar devam köprünün ömrü net olarak 30/ 40 yıl olarak uzattığı belirlenmiştir. Dolayısıyla burada yapılan açıklamalar, sipariş üzerine hazırlatılan raporlar sağlam, sağlıklı olan ve depreme karşı bir problemi olmayan bir köprünün yıkılmasına neden olacak. Aynı zamanda da köprü altında uzun yıllardır hizmet veren, köprü altı esnafının da sokağa atılmasına neden olacak.

Biz bu nedenlerle ve köprünün buradan kaldırıldığında, Zonguldak'ta yıllarca sürecek bir trafik çilesiyle vatandaşlarımız karşı karşıya kalmasın diye yağmurda, çamurda, karda, kışta çocuğu okuldan servis araçlarıyla eve saat kaçta dönecek, akşamın karanlığında iş çıkışında vatandaşlarımız evlerine nasıl gidecek, Zonguldak'ın esnafı, ticaretini nasıl sürdürecek düşünmesin diye Bu trafik karmaşasının içinde trafik batağına saplanmamaları için biz yetkililere tekrar sesleniyoruz.

Fevkani Köprüsü'yle ilgili tekrar bağımsız otoritelerce üniversiteler tarafından hazırlanacak raporların yeniden oluşturulması, köprü altı esnafının eğer her durumda köprü altından çıkacaklarsa Zonguldak'taki ticari hayat sürdürebilecekleri yeni proje alanlarının oluşturulup, köprü altı esnafına resmi ve yazılı taahhütlerin verilmesi gerektiğini ilan ediyoruz.

Bugün itibariyle İl Başkanımız ve merkez ilçe başkanımızla birlikte sayı Sayın Valimize Zonguldak'a hoş geldin ziyaretinde bulunduk. Aynı zamanda bugün burada basın açıklamasında ifade ettiğimiz raporları Sayın Valimizle de paylaştık. Onunla da değerlendirdik. Buradan apar topar esnafımızın okulların başlama sürecine gittiğimiz bu günlerde Ayrılması ve adeta yazılı bir taahhüt verilmeden sokağa atılması kabul edilemez bir durumdur. Zonguldak halkının huzurunu kaçıracak, moralini bozacak gelecekle ilgili kaygılarını arttıracak bir durum

Köprü altı esnafı sadece burada kendi ticari işletmesini sürdüren esnaf demek değildir. Aynı zamanda Zonguldak'ın çok fazla mahallesinden vatandaşlarımızın sıklıkla gelip, Zonguldak'ta sadece alışveriş yaptıkları en önemli merkezdir.

O nedenle esnafımızın, vatandaşlarımızın mağdur edilmemesi, bir trafik bataklığına Zonguldak'ın saplanmaması için, sağlam bir köprünün yıkılarak, devasa bir kamu zararı yaratılmaması için, bu ekonomik krizin içinde emeklileri ezilen, esnafı sürünen, işsizinin de gelecek kaygısı yaşadığı dönemde bu yıkım yapılmaması gerekmektedir. Vatandaşımız ödediği vergilerle oluşan bu bütçenin, Zonguldak türlü ve çeşitli yatırımlarla dönmesini Fevkani Köprüsü’nün iyileştirilmesi, güçlendirilmesi, rutin bakım ve onarımlarını yaparak güzelleştirilmesi ve Zonguldak'a yeni bir sosyal alan yaratacak ticari hayatın devamlılığını sağlayacak bir şekilde düzenlenmesi için çağrıda bulunuyoruz.

Ayın 27'sinde elektrik, su, doğal gaz kesintileriyle ilgili valiliğin yayınladığı basın düzenindeki hususların acil olarak ertelenmesini talep ediyoruz. Ayın 27'sine kadar da burada bulunan esnafımıza gerekli resmi yazılı taahhütleri devlet ciddiyetiyle söz uçak yazı kalır anlayışıyla birlikte verilmesini istiyoruz ve bu konunun da Zonguldak'ın gündemini artık meşgul etmemesini yetkililerden istiyoruz”.

Yavuzyılmaz; “vali bey umarım pozitif bir adım atar”

Deniz Yavuzyılmaz, Zonguldak Valisi Osman Hacıbektaşoğlu’yla yaptığı görüşmede, Vali Hacıbektaşoğlu’nun konuyla ilgili olarak konunun paydaşlarıyla bir araya geleceğini söylediğini ifade etti. Yavuzyılmaz; "Vali Bey Zonguldak'a yeni geldiğini, konunun paydaşlarını dinleyeceğini ifade etti. Ben de konunun paydaşlarını dinleme noktasında gerek esnaf gerek belediye, gerek Zonguldak'ta vatandaşlarımız ve siyasi partiler noktasında bu istişareleri acilen yapması gerektiğini zira ayın 27'sinde daha önce valiliğin yayınladığı basın bülteninde bir takvimin başlatıldığını ifade ettim. Ümit ediyorum kendisi Zonguldak'ın huzurunu kaçıran ve uzun yıllar da büyük bir trafik çilesine dönerek kaçıracak olan bu konuyla ilgili hızlı bir şekilde umarım bir pozitif bir adım atar ” dedi.

Kaynak:halktv.com.tr