Yerel seçimler için partilere para yağacak... Hangi partinin ne kadar alacağını öğrenince şaşıracaksınız...

Yerel seçimler için partilere para yağacak... Hangi partinin ne kadar alacağını öğrenince şaşıracaksınız...
Meclis'teki 5 parti de hazineden yardım alacak. Yerel seçimler nerdeniyle partilere ödenecek paralar da belli oldu. Ancak emekliye 5 bin lirayı çok görülürken partilere yüzmilyonlarca lira ödeme yapılacak. Hangi partinin hazineden ne karar alacağını ayrıntılı bir şekilde hazırladığımız haberimizde öğreneceksiniz

Meclis'teki 5 siyasi parti Hazine yardımı almaya hak kazandı.

Bu yıl yerel seçim nedeniyle iki kat artacak olan Hazine yardımından yüzde 7’lik barajı aşan 5 parti yararlanabilecek.

14 Mayıs’ta yapılan milletvekili seçimleri sonucunda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) yeni dönemde, 5 siyasi parti grup çatısı altında 15 partinin milletvekilleri yer aldı. AKP, CHP, MHP, İYİ Parti ve Yeşil Sol Parti (Adını HEDEP olarak değiştirdi) yüzde 7 barajını aşarak Hazine yardımı almaya hak kazandı.

EKONOMİ’de yer alan habere göre; seçimde barajı aşan partilerin oy oranlarına göre paylaştırılan Hazine yardımından en yüksek tutarı AKP alacak. Ocak ayında AKP’ye 1 milyar 329 milyon lira, CHP’ye 946 milyon lira, MHP’ye 376 milyon lira, İYİ Parti’ye 361 milyon lira, Yeşil Sol Parti’ye ise 329 milyon lira Hazine yardımı verilecek.

İKİYE KATLANACAK

Kanun uyarınca, Hazine yardımı yerel seçimlerin olduğu yıllarda normal tutarın 2 katı, milletvekili seçimi yıllarında ise 3 katı olarak uygulanıyor. Bu nedenle, Yüksek Seçim Kurulu’nun yerel seçim takvimini açıklamasının ardından 5 siyasi partiye 10 gün içinde ocak ayındaki tutar kadar ikinci bir yardım daha yapılacak.

Böylece AKP Hazine’den toplamda 2 milyar 658 milyon lira, CHP 1 milyar 892 milyon lira, MHP 752 milyon lira, İyi Parti 722 milyon lira, Yeşil Sol Parti (HEDEP) ise 658 milyon lira yardım alacak

Etiketler :