Yerel seçim yenilgisinin ardından AKP'den flaş hamle

Yerel seçim yenilgisinin ardından AKP'den flaş hamle
AKP, 31 Mart'ta seçim sonuçlarına göre aldıkları yenilginin kapsamlı bir analizini yapmak üzere yeni bir yol haritası çizdi. Sonuçların siyasi, ekonomik ve sosyolojik boyutlarını araştırmak üzere komisyonlar kurulacak.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın seçim gecesi verdiği talimat ile yerel seçimlerde yaşanan oy kaybının nedenlerini araştırmak için yol haritası belirlendi.

Erdoğan başkanlığında toplanan MYK'da seçim analizi sunumu yapıldı. Haber Global'de yer alan habere göre; 59 sayfalık sunumda AKP'nin oy kaybı yaşadığı il ve ilçeler, oyunu artırdığı bölgeler detaylı olarak yer aldı. Sunumda 2019 ve 2024 seçimleri de kıyaslandı.

Büyükşehir, 51 il ve ilçelerle birlikte belediye meclis üyeliklerindeki son durum konuşuldu.

EKİP KURULACAK

Kurmaylarına rehavet uyarısı yapan Erdoğan, alınan sonuçları tek bir nedene indirgemenin kolaycılık olduğunu söyledi. Erdoğan, "Çalışacağız analiz edeceğiz nerede yanlışımız var ben dahil dönüp kendimize bakacağız" diyerek bir ekip kurulmasını istedi.

4 AYRI KOMİSYON

Bunun üzerine seçim sonuçlarını değerlendirmek için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çerçevesini çizdiği 4 ayrı komisyon kurulmasına karar verildi. Komisyonlar; siyasal, ekonomik, sosyolojik ve kampanya başlıklarında çalışma yapıp rapor hazırlayacak.

Genel başkan yardımcıları, akademisyenler ve ilgili bakanların yer alacağı komisyonlarda, 31 Mart Seçimleri; teşkilat, adaylar, mevcut parti programı, yerel yönetimler, ekonomi, partinin genel politikası ve işleyiş olmak üzere birçok başlık detaylı ele alınacak.