Yeniden Refah'ın ittifak şartı kadınlara yeni bir darbe

Yeniden Refah'ın ittifak şartı kadınlara yeni bir darbe
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “14 Mayıs destanını, bir süredir beraber yol yürüdüğümüz, aramıza yeni katılan ve katılacak olan dostlarımızla Cumhur İttifakı olarak beraberce yazacağız” demişti. AKP'nin görüştüğü Yeniden Refah'ın ittifak şartı ortaya çıktı: 6284 sayılı Kanun yürürlükten kaldırılsın!

Kendi imzaladığı İstanbul Sözleşmesi'nden bir gecede çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Cumhur İttifakı'na katılmaları için görüşmeleri sürdürdüğü Yeniden Refah Partisi'nin şartları dikkat çekti. Yeniden Refah Partisi'nin şartları arasında, kadın haklarını düzenleyen yasaların kaldırılması talebi dikkat çekti.

AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, dün (10 Mart) Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan’ı ziyaret etti ve Yeniden Refah Partisi’nin Cumhur İttifakı'na katılımı için resmi davette bulundu.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, “Yaklaşan seçimler dolayısıyla karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu. 14 Mayıs seçimlerinde Yeniden Refah Partimizi Cumhur İttifakı’nda görmek istediklerini ifade ettiler. Yetkili kurumlarımızla değerlendirmeler yapıp istişare edeceğiz. Kendilerine de en kısa zamanda cevap vereceğiz” açıklamasında bulundu.

Bugün kararını açıklaması beklenen Yeniden Refah Partisi'nin ittifak yapabilmek için istediği şartlar da ortaya çıktı. Yeniden Refah Partisi’nin Gençlik Kolları Başkanı Melih Güner sosyal medya hesabından;

“Bir ittifak yapabilmemiz için partilerin 30 maddelik şartları kabul etmeleri gerekiyor" diyerek bir paylaşım yaptı.

Güner'in paylaşımına göre Yeniden Refah Partisi, ittifak şartı olarak, kadın haklarını ilgilendiren temel yasalardan olan 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'un kaldırılmasının talep ediyor. Parti bunun yanı sıra LGBTİ+ derneklerinin ve süresiz nafakanın kaldırılmasını, ayrıca "ahlak ve maneviyat öncelikli eğitim sistemi inşa edilmesini" istiyor.

Etiketler :