Yeniden Refah Partisi'nden AKP'ye 'yerel seçim' tepkisi: 'Yüzde 1 bile alamazsınız derlerken...'

Yeniden Refah Partisi'nden AKP'ye 'yerel seçim' tepkisi: 'Yüzde 1 bile alamazsınız derlerken...'
Yeniden Refah Partili bir yönetici, AKP’nin hata yaptığını belirterek “Yüzde 1 alamazsınız derlerken yüzde 7’yi bulan oy oranına ulaştık. Bu genel seçim olsaydı 35 vekil çıkarmış olacaktık” dedi.

Yerel seçimlerde AKP'ye ittifak kapılarını kapatan Yeniden Refah Partisi (YRP) 31 Mart'ta yüzde 6,19 oy alarak Türkiye genelinde üçüncü parti konumuna geldi.

1 büyükşehir, bir il, 39 ilçe kazanan YRP, birçok seçim bölgesinde AKP'nin oy ve belediye kaybetmesine neden oldu.

YRP'nin yerel seçim ve sonrasındaki tavrına AKP çevresinden tepkiler geliyor.

ERBAKAN, ERDOĞAN'IN ÇAY PARTİSİNE DAVET EDİLMEDİ

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'deki 23 Nisan resepsiyonunda bazı siyasi parti genel başkanlarıyla bir araya geldi.

CHP, DSP, HÜDA PAR genel başkanlarının ve MHP temsilcilerinin katıldığı çay sohbetine resepsiyonda bulunmasına karşın Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan davet edilmedi.

Gazete Duvar'ın Duvar Arkası bölümünde yer alan kulis bilgisine göre, YRP yöneticileri Erdoğan’ın Yeniden Refah Partisi’ne yerel seçim nedeniyle 'kırgın ve kızgın' olabileceğini, ancak bu davranışın AKP açısından hezimetin getirdiği büyük bir hata olduğunu, oy veren seçmene de saygısızlık olduğunu belirtiyor.

AKP'lilerin “Yerel seçimde destekleseydiniz bazı kentleri kaybetmezdik” değerlendirmelerinin çok doğru olmadığına dikkat çeken bir parti yöneticisi sürekli yanlış hesap yapıldığını belirterek, olumsuz sonuçlanan iş birliği görüşmelerinin perde arkasını şöyle anlattı:
“Bize '14 Mayıs genel seçiminde yüzde 3 aldınız, bu oyu da Cumhur İttifakı’nın parçası olduğunuz için aldınız, ama yerel seçimde yüzde 1 bile alamazsınız, size nasıl belediye verelim' dediler. Belediye taleplerini reddedip sadece meclis üyesi vermek isteyince iş birliği olmadı. Sonuç, yüzde 1 alamazsınız derlerken yüzde 7’yi bulan oy oranına ulaştık. Bu genel seçim olsaydı 35 vekil çıkarmış olacaktık. Yaşadıkları hezimete gerekçe üretip yeni hatalar yapıyorlar ama seçmen bu davranışları cezalandırmaya devam edecektir.”

Etiketler :