Numan Kurtulmuş Yeni Anayasa için Tarih Verdi!

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş, yeni anayasa turunu sürdürüyor. İlk olarak CHP grubuyla görüşen Kurtulmuş, bugün ilk olarak DEM Parti’yi ardından Saadet Partisi'ni ziyaret etti. Kurtulmuş, “Yapıcı bir görüşme oldu. Önümüzdeki ekim ayı gibi bu işin muhtevasına ilişkin tartışmalara başlanabileceğini görüyorum.” dedi.

Yeni anayasa için görüşmeler kapsamında, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, CHP grubunu ziyaret etmişti. Yeni anayasa çalışmaları kapsamında ilk görüşmeyi CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile gerçekleştirdiklerini belirten Kurtulmuş, nasıl bir yol izleneceği konusunda bundan sonra birlikte müzakereyle bir süreç oluşturulması gerektiğini ifade ettiğini aktarmıştı.

Kurtulmuş'un görüşme trafiği bugün de devam ediyor. Kurtulmuş’un ilk durağı DEM Parti grubu oldu.

Kurtulmuş’u DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan ile Grup Başkanvekilleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Sezai Temelli karşıladı

KURTULMUŞ'TAN AÇIKLAMA

Kurtulmuş görüşmenin ardından yaptığı açıklamada "Sürece ilişkin çerçeveyi kendileri ile paylaştık. Bu süreci açık şeffaf bir şekilde sürdürme talebimizi kendilerine ilettik. Değerli eş genel başkanları ve değerli grup başkanları arkadaşlarla müzakare ettikten sonra kamuoyuyla da paylaşacaktır. Temennimiz TBMM'de çok büyük çoğunlukla siyasi partilerin üzerinde uzlaşabileceği bir anayasa çalışmasının ortaya konulması ve bunun da Meclis'te kabul edilmesidir. Bugüne ilişkin detaylı açıklamayı üç partiyi ziyaret ettikten sonra gerçekleştireceğiz" dedi.

YOL TEMİZLİĞİNE İHTİYAÇ VAR

DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ise şu açıklamayı yaptı:

"DEM Parti olarak bir demokratik anayasa yapım sürecine Türkiye'nin ihtiyacı olduğu kanatindeyiz. Bu konu ile ilgili çeşitli açıklamalarımız olmuştur ve 12 Eylül Anayasasının uygulanmadığı bir dönemden geçerkenne yazık ki 12 Eylül Anayasasının değişmesi ve demokratik bir Türkiye'nin inşa edilmesi konusunda adımlar atılması ile ilgili görüşmelerimiz kamuoyunca bilinmektedir. Bu dönemde elbette bir yol temizliğine ihtiyaç var. Türkiye'de bir demokratik anayasa yapım sürecini inşa etmek için mevcut olan baskı sürecinin ortadan kalkması, antidemokratik uygulamaların ortadan kalkması, Anayasanın AİHM kararlarının uygulanması bizler açısından çok önemli. Sizlerin de huzurunda dün 1 Mayıs'ta yaşanan şiddet olaylarını burada olumsuz gördüğümüzü ve böylesi bir zeminde anayasa yapım sürecinin zorluklarının olabileceğinin altınız çizdik bugün. Bizim de en büyük temennimiz ciddi bir yol temizliği yapılması, demokratik zeminin oluşturulması, en geniş yelpazedeki bir toplumsal mutabakatla Türkiye'deki bütün farklılıkları, bütün farklı halkları ve inançları, eşit yurttaşlık hakkı temelinde, bütün haklarının anayasal güvence altına alındığı bir zeminde bir anayasa yapım sürecinin açıklaması elbette bizler açısından önemli. Türkiye'nin içinden geçtiği çok derin bir ekonomik kriz ve yoksulluk var. Elbette bu Anayasa tartışmalarının ülkenin en acil ve alarm veren bu sorunun üstünü örtmeyecek şekilde gelişmesi ve bu soruna parlamento zemininde hep birlikte bütün siyasi partiler olarak üzerimize düşen görev ve sorumluluğu yerine getirme konusunda değerli halklarımıza sorumluluğumuz vardır." diye konuştu.

NET TARİH VERİLDİ

Kurtulmuş, ikinci ziyareti ise şu saatlerde Saadet Partisi'ne yaptı.

Görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yapan Kurtulmuş, “Genel çerçeveyi, bu süreçle ilgili görüşlerimizi, özellikle TBMM zemininde anayasa çalışmalarını nasıl ilerletebiliriz ve sonuç alırız, bunlarla ilgili görüşlerimi aktardım. Değerli arkadaşlarımızın da görüşlerini alma fırsatımız oldu. Yapıcı bir görüşme oldu. Önümüzdeki ekim ayı gibi bu işin muhtevasına ilişkin tartışmalara başlanabileceğini görüyorum.” ifadelerini kullandı.

Saadet Partisi Grup Başkanvekili Bülent Kaya da verimli bir görüşme olduğunu belirterek, "Saadet ve Gelecek Partileri olarak sağlıklı bir zemin inşasının sorunları konuşmaktan daha önemli olduğunu ifade etti." dedi.

Kurtulmuş şu sıralarda İYİ Parti'yi ziyaret ediyor.

Kurtulmuş, ikinci görüşmeyi saat 13.00'te Saadet Partisi ile yapacak.

Kurtulmuş son olarak saat 14.00'te ise İYİ Parti'yi ziyaret edecek.