Yangın Bölgesinin 'Afet Bölgesi' İlan Edilmesi İçin Önerge Verildi

Yangın Bölgesinin 'Afet Bölgesi' İlan Edilmesi İçin Önerge Verildi
DEM Parti, Diyarbakır ve Mardin'deki yangın felaketinin ardından afet bölgesi ilan edilmesi için TBMM'ye kanun teklifi sundu.

Diyarbakır'ın Çınar ve Mardin'in Mazıdağı bölgesinde çıkan yangın felaketine yönelik Halkaların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), bölgelerin afet bölgesi ilan edilmesi için TBMM'ye kanun teklifi verdi.

15 Yurttaşın hayatını kaybettiği ve çok sayıda canlının yaşamını yitirip zarar gördüğü yangına yönelik teklifte yangının can ve mal kaybına yol açtığı, köylülerin yaşam alanlarının tahrip olduğu ve doğal yaşamın büyük zarar gördüğü bölgelerin acilen afet bölgesi ilan edilmesi gerekçesi yer aldı.

defwsd.png
DEM Partili vekiller yangın bölgesinde

Yangın felaketinin yol açtığı yıkıcı etkilerin hafifletilmesi ve bölge halkının desteklenmesi amaçlandığı kanun teklifinin gerekçeleri şöyle:

"Yangın başladıktan sonra yetkililerin yangına zamanında ve etkili müdahale etmemesi yangını felakete çevirmiştir. Bölgedeki insanlar için yıkıcı etkileri bulunan bu yangın sonrası, hayatını kaybedenlerin yakınları ve yaralıların ihtiyaçları öncelikli olarak dikkate alınmalı ve gereği yapılmalıdır. Yangının ardından, bölgede büyük çapta ormanlık alan, tarım arazileri ve doğal yaşam alanları yok olmuş, çiftçilerin tarım arazileri ve ekili tarlalarındaki mahsulleri zarar görmüştür. Bu durum bölgenin tek geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılık ekonomisini olumsuz etkilemiş, bölgedeki biyolojik çeşitlilik büyük zarar görmüştür. Yangın, birçok yerleşim yerini vurmuş, yüzlerce ailenin evsiz kalmasına, geçim kaynaklarını kaybetmesine, elektrik ve su altyapılarının zarar görmesine sebebiyet vermiş, uzun vadede görülebilecek ekonomik, sosyal ve psikolojik etkilerin tetikleyicisi olmuştur. Can ve mal kaybının yoğun olduğu, köylülerin yaşam alanlarının yok edildiği, doğal yaşamının tahrip olduğu bu felaketin sonuçları, acil müdahale gerektiren bir durum yaratmış olup, bölgenin afet bölgesi ilan edilmesini elzem hale gelmiştir. Bölge halkı felaketin sonuçları karşısında yalnız bırakılmamalı, bu kanun teklifi ile kayıpların telafisi için gerekli kaynaklar hızlıca sağlanmalı ve uzun vadeli onarım çalışmaları başlatılmalıdır.”

Kaynak:ANKA