Yandaş Yazar AKP Kulislerini Yazdı: İBB Adaylığı İçin 4 İsim

Yandaş Yazar AKP Kulislerini Yazdı: İBB Adaylığı İçin 4 İsim
Yeni Şafak Gazetesi yazarı Ersin Çelik, AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için 4 ismin öne çıktığını belirtti, o isimleri tek tek saydı.

Çelik, “Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve eski Ulaştırma, Çevre ve Şehircilik Bakanı Adil Karaismailoğlu” bilgisini aktardı.

Çelik’in aktardığına göre, adı geçen isimlerden bir tek Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Ben bakanlığa, sağlığa, işime odaklıyım. Asla gündemimde yok.” dedi.

Çelik, “Göksu, Kurum ve Karaismailoğlu ise potansiyel aday adayları ve kamuoyu oluşturmak için çalışıyorlar. Yani İBB’ye talipler açıklaması yaptı” ifadelerini kullandı.

Bu üç ismin potansiyel aday adayları olduğunu ve kamuoyu oluşturmak için çalıştıklarını dile getiren Çelik, "Yani İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) talipler. Kulislerde merak edilen bir soru daha var: 'Şu isim son gülerde çok öne çıktı, adaylık için işaret mi almış acaba?' Bu sorunun yanıtını Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın siyaset yapma biçimi veriyor aslında" dedi.

"AK PARTİ İÇİNDE BAŞLAYAN İSTANBUL'A ADAY OLMA YARIŞI, 'EKİPLER ÇATIŞMASINA' EVRİLECEKMİŞ GİBİ BİR HAVA SEZİYORUM"

Çelik, şöyle devam etti:
"Erdoğan, teşkilatta temayül yoklaması, anketler ve isimlerin kamuoyu gücüne önem veriyor. Adayları belirlerken de acele etmiyor. Genellikle de son günlere kadar bekliyor. İsmi anılan, konuşulan isimler de Erdoğan'ın radarına girmek için çalışıyorlar. Bu da gayet normal. Ancak benim dikkatimi çeken ve probleme dönüşmesi muhtemel bir durum söz konusu. AK Parti içinde başlayan İstanbul'a aday olma yarışı, 'ekipler çatışmasına' evrilecekmiş gibi bir hava seziyorum. Potansiyel adayların ekipleri gayet tabii işlerini yapıyorlar. Öne çıkma, gündeme gelme ve konuşulma çabaları rekabeti de beraberinde getiriyor. Fakat rekabet ortamı bir süre sonra 'adaycılık' kamplaşmasına dönüşebilir. Bunu gözlemliyorum. Görüştüğüm bazı AK Partililerden de benzer yorumlar aldım. Konuştuğum üst düzey bir AK Partili, 'Yarış beklediğimden erken başladı. En azından Genel Merkez kongresinden sonra olur diye düşünüyordum. Arkadaşlarımız İstanbul'u geri almak için çok heyecanlılar. Bu çalışmalar tabanı da hareketlendiriyor. Havaya sokuyor. Ancak enerjimizi de tüketmememiz gerekiyor."

28 Mayıs seçimlerinden sonra Altılı Masa’nın dağılması ve CHP’deki son durumun yerel seçimlere etki edeceğini iddia eden Çelik, “İstanbul, Ankara ve İzmir’in CHP’li belediye başkanları da şimdiden adaylıklarını ilan ederek ön almaya çalışıyorlar. Kemal Kılıçdaroğlu’na ve CHP Genel Merkezi’ne rağmen açıklanan adaylıklar yeni krizleri de beraberinde getirebilir. AK Parti ve Cumhur İttifakı’nın böyle de bir avantajı var.
Ancak süreç uzar ve İstanbul ile Ankara aday adayları çok fazla tartışılırsa bir yıpranma da olacaktır”
ifadelerini kullandı.

Etiketler :