Erdoğan'ın istediği olmadı... MHP aday listesini YSK'ya teslim etti

MHP aday listesini teslim etmek üzere MHP'den Semih Yalçın ve Fethi Yıldız beraberindeki heyetle YSK'ya giriş yaptı.

MHP, bugün aday listelerini Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) teslim eden ilk parti oldu. Milletvekili listelerini açıklayan MHP Genel Başkanı Feti Yıldız ve Semih Yalçın, YSK'ye giderek adaylarını resmileştirdi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, açıklamalarda bulundu. Yıldız şöyle konuştu:

"14 Mayıs Pazar günü yapılacak 28'nci dönem milletvekili genel seçiminde miletvekili adaylarımızın listesini genel başkan yardımcımız Semih Yalçın bey ile birlikte YSK'ya sunmuş bulunuyoruz. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı kayıtlarına göre bugün itibariyle ülkemizde 123 siyasi parti mevcuttur. Bunlardan 36'sı seçimlere katılma şartı taşımaktadır.

Oy verme hakkının sapmasına yol açan artık oy uygulaması Cumhur İttifakının yasa değişikliği ile ortadan kaldırılmıştır. Bu değişiklik kendi var eden siyasi partiye ihaneti bir meta gibi pazarlayan, demokrasimizi dejanere eden, pazarlık amacıyla kurulan tüm yapıların planlarını alt üst etmiştir."

Semin Yalçın ise "MHP bünyesinde kurulan 4 kişilik bir seçici komisyonu, ince eleyip sık dokumak suretiyle 600 kişilik bir aday listesini ortaya çıkarmıştır. Bin 894 kişinin adaylığının kabul edilmesiyle birlikte bunlar içinden 600 kişinin seçilmiş bulunması ve bunun şu anda aziz milletimize takdim edilmesi bizim için bir mutluluk kaynağıdır" ifadelerini kullandı.

"Cumhur'da kriz mi var?"

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Milletvekili Genel Seçimine tüm seçim çevrelerinde olmak suretiyle üç hilal amblemiyle ve milletvekili adaylarıyla gireceğini açıklamıştı. Bahçeli'nin bu açıklaması "Cumhur'da kriz mi var" yorumlarına neden olmuştu.

MHP YSK'ya listeyi ilk teslim eden parti oldu

Halk Tv'de İsmail Küçükkaya'nın hazırlayıp sunduğu Yeni Bir Sabah programına Ankara'dan bağlanan Halk TV Ankara muhabiri Şeyma Paşayiğit, YSK'da son gelişmeleri aktardı.

Paşayiğit, "MHP'nin iki genel başkanı YSK'ya listelerini sundu. Aslında AKP az sayıda milletvekili çıkardıklaır yerde MHP ile ortak listeyle gitmek istiyorlardı. Bu ihtimal ortadan kalktı. Dün milletvekili aday listelerini kamuoyuna duyurdu MHP. Devlet Bahçeli, Osmaniye'den adaylığını koydu. Sinan Ateş cinayetinde adı geçen Olcay Kılavuz dördüncü sıradan aday gösterildi. Kadın adayların az olduğunu ifade edebiliriz. MHP listesini ilk teslim eden parti oldu."

İsmail Küçükkaya ise "MHP lideri Devlet Bahçeli partisinin kurumsal kimliğini ön plana alan bir kararla çıktı. 3 hilalli amblemi ve kendi listeleriyle YSK'ya başvurdu. Aynı zamanda bence kendisi cumhur ittifakı ilişkisine dair bir açıklama yapmamış olsa da Hüda parla olan anlaşmaya bence bir şekilde, kendince yanıt vermiş oldu" dedi.

Sinan Ateş ayrıntısı

Öte yandan Sinan Ateş cinayeti soruşturmasında adı geçen MHP'li Olcay Kılavuz yine aday gösterildi. Ancak MHP'nin iki milletvekili çıkardığı Mersin'de geçen seçim 1. sırada olan Kılavuz bu kez 4. sırada yer alabildi. Küçükkaya, Kılavuz'un 4'üncü sırada gösterilmesiyle ilgili "Bahçeli sustu sustu sustu, Sinan Ateş cinayetine ilişkin bu listelerde yaptığı tercihle bugün itibarıyla konuşmuş oldu" dedi.

Kaynak:DHA

Etiketler :