Saray’da Süleyman Soylu Rahatsızlığı

Türkiye, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın suç örgütlerine yönelik operasyonlarını konuşuyor. Örgütlerle ilişkili olduğu iddia edilen isim yine Süleyman Soylu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çok yakın bir isim MHP lideri Devlet Bahçeli’nin açıklamasının Saray’da nasıl yankılandığını anlattı. Halktv.com.tr’ye konuşan o isim, “Açıklama partimiz içinde büyük bir rahatsızlık yarattı” dedi.

“Sayın Devlet Bahçeli’nin açıklamaları partimizde ciddi rahatsızlık yarattı” diyen o önemli isim, “Ortada bir irade var. Cumhurbaşkanımızın iradesi... Ayrıca 3 aydır bakanlık koltuğunda oturan bir isim var. MHP liderinin, onun operasyonunu gölgeleyecek bir açıklama yapması doğru değil. Aslına bakarsanız bu açıklama MHP liderinin devlet geleneği de aykırı. Ancak Soylu ve tarafgirlerinin Bahçeli’ye bu açıklamayı yapması konusunda ısrarcı davrandığını düşünüyoruz” diye konuştu.

“Peki MHP liderinin bu tavrında Sinan Ateş cinayeti etkili olmuş mudur?” sorumuz üzerine ise kaynağımız, “Seyhan Hanım siz her şeyi bizlerden iyi biliyorsunuz. Ne diyorsanız o” ifadelerini kullandı.

‘CUMHURBAŞKANIMIZ YERLİKAYA’YA DESTEĞİNİ ÇEKMEZ’

Bahçeli’nin açıklamalarının Ali Yerlikaya’yı bir süre frenleyeceğine dikkat çeken aynı kaynağımız, “Bu açıklama Yerlikaya (İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya) üzerinde Demokles’in Kılıcı gibi sallandırılmak isteniyor. Soylu ve Kaplan (Ayhan Bora Kaplan) operasyonu MHP liderinin açıklamasıyla, tartışılan bir zemine çekildi. Şimdi Yerlikaya biraz temkinli olmak zorunda. Görüp, duyduklarına hemen müdahale etmemek zorunda. Ancak bilinmeli ki Cumhurbaşkanımız, Ali Yerlikaya’ya desteğini çekmez ve yine bu da bilinmelidir ki Cumhurbaşkanımız vakıf olduğu hiçbir illegal yapılanmaya müsaade etmez” şeklinde konuştu.

‘BİRİNCİ ELDEN BİLGİ ALMAK İSTEMİŞTİR’

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Ankara Emniyet müdürü Engin Dinç'i makamına çağırdığı ortaya çıktı. Nezaket ziyareti denildi. Sizce de nezaket ziyareti mi?” diye sorduğumuz kaynağımız, “Başkan, Kaplan operasyonuna ilişkin birinci elden bilgi almak için gitmiştir” yanıtını verdi.

‘KOCAMAN’A BİR ŞEY YAPMAZLAR’

“Kaplan’ın mülakatında Yargıtay üyesi Yüksel Kocaman’ın da adının geçtiği ortaya çıktı ve Kocaman bana verdiği söyleşide ‘Soylu’ya operasyon çekildiğini’ söyledi. Sizce, Yargıtay, Kocaman’ı istifaya davet eder mi ya da bir soruşturma başlatılır mı?” sorusunu yönelttiğimiz kaynak, “Hiçbir şey olmaz. Yargıtay, adı çeşitli iddialara karışan Ömer Faruk Aydıner’e dahi bir şey yapmadı. Kocaman’a da yapmazlar. Yapılan ikili görüşmede muhtemelen Yargıtay Başkanı, ‘Yargıtay üyeleriyle ilgili resmi olmayan mülakat adı altında kayıt almayın. Elinizde bir resmi belge varsa bize bilgi verin. Saygın bir kurum olan Yargıtay’ı yıpratmayın’ demiştir” değerlendirmesinde bulundu.

‘KOCAMAN’IN YAPTIĞI SİNSİ BİR ŞANTAJ’

Yargıtay üyesi Kocaman’ın söyleşine de değinen önemli isim, “Kocaman size verdiği söyleşide Soylu’yu tartışmanın odağına çekiyor. Kendisini geri plana itiyor. Çıkıp ‘ben ev, araba almadım’ diyebilirdi. Ancak ‘hedef Süleyman Soylu demeyi tercih etti. Bu sinsi bir şantaj” dedi.

‘ÖLDÜRÜLEN ILICAN’IN MALINA ÇÖKTÜLER’

Aynı kaynak, Mart 2018’de Ankara’da öldürülen Kalegaz AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Ilıcan dosyasına da atıfta bulunarak çok çarpıcı ifadeler kullandı: “Soylu’ya gelince ise yaptıkları herkesin malumu. Kocaman ve Soylu ilişkisi de öyle. En basitinden Kadoğlu (Ömer Faruk Ilıca cinayetine adı karşın iş insanı Tarkan Kadoğlu S. A.) dosyasında adamların malına mülküne çöktüler. Bir tane sahip çıkan olmadı. Bu işin başında da Yüksel Kocaman vardı” ifadelerini kullandı.

‘ERDOĞAN ZAYIFLATIR VE SİLER’

Aynı kaynak “Peki Soylu hakkında bir soruşturma var mı?” yönündeki sorumuza ise şu dikkat çeken yanıtı verdi: “Cumhurbaşkanımız mahiyetinde çalışan hiç kimseyi davalık, mahkemelik yapmaz. Zayıflatır ve siler.” “Soylu’yu zayıflatıp, silmeyi mi düşünüyor?” diye sormamız üzerine ise kaynağımız, “Bekleyip göreceğiz” demekle yetindi.

Kaynak:halktv.com.tr

Etiketler :