Parti Genel Başkanları'nın görevi ne oldu?

Parti Genel Başkanları'nın görevi ne oldu?
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Genel Başkanların Cumhurbaşkanı yardımcısı olacağını açıkladı. Kılıçdaroğlu'nun yaptığı açıklama şu şekilde:

Genel Başkanlar Cumhurbaşkanı yardımcısı olacak

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Genel Başkanların Cumhurbaşkanı yardımcısı olacağını açıkladı. Kılıçdaroğlu'nun yaptığı açıklama şu şekilde:

Kılıçdaroğlu: Bizim soframız barışın ve kardeşliğin sofrasıdır

Değerli kardeşlerim sayın Genel başkanlarıma teker teker yürekten teşekkür ediyorum. 'Yunus Emre bölüşürsek tok oluruz bölünürsek yok oluruz' der. Bu sofra Halil İbrahim sofrası. Bizim soframız barışın ve kardeşliğin sofrasıdır.

Güçlendirilmiş parlamenter sistemin geçişi üzerinde de mutabık kaldık

En büyük gayemiz Türkiye'yi bereketli neşeli günlere taşımaktır. Biz Millet İttifakı olarak Türkiye'yi uzlaşı ile yöneteceğiz. Güçlendirilmiş parlamenter sistemin geçişi üzerinde de mutabık kaldık.

Bu kapsam parlamenter sisteme geçiş sürecinde diğer partilerin genel başkanları Cumhurbaşkanı yardımcısı olacaktır. Millet İttifakı'nın kapısı herkese açıktır.

Bakanlıklar nasıl dağıtılacak?

Bakanlıkların dağılımı, Millet İttifakını oluşturan siyasi partilerin milletvekili genel seçiminde çıkardığı milletvekili sayısına göre belirlenecektir. İttifak partilerinin her biri kabinede en az bir bakan ile temsil edilecektir. Bakanlıklara paralel olarak kurulmuş Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Politika Kurulları ve ofisler lağvedilecektir.

Bakanların görevden alınmasında uzlaşı

Bakanların atanma ve görevden alınmaları, mensup oldukları siyasi partinin genel başkanıyla uzlaşı içinde Cumhurbaşkanı tarafından yapılacaktır

Cumhurbaşkanı seçimlerin yenilenmesi, OHAL ilanı, milli güvenlik politikaları, Cumhurbaşkanlığı Kararları, Kararnameler ve genel nitelikteki düzenleyici işlemler ile üst düzey atamalarda Millet İttifakı'na dahil partilerin genel başkanlarıyla uzlaşı içinde karar alacaktır.

Etiketler :