Özgür Özel'den Ogün Samast Açıklaması! 'Biz Buradayız, Katilimize Bile Sahip Çıkarız' Mesajı

Halk Tv'de İsmail Küçükkaya'nın Yeni Bir Sabah programında açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkanı Özgür Özel; Hrant Dink'in katili Ogün Samast'ın tahliyesi üzerinden verilen mesajı yorumladı.

Halk Tv'de yayınlanan Yeni Bir Sabah programında İsmail Küçükkaya, Hrant Dink'in eşi Rakel Dink'in açıklamasını okudu. Rakel Dink, Ogün Samast'ın tahliyesi için çarpıcı bir yorumda bulundu. Dink "Bir kez daha adaletsizliği yüzümüze çarpıp, yasın en ağır günlerine geri yolladılar bizi" dedi.

Azınlık Hakları Konferansı'nın açılışında konuşan Dink, "Mesele hiçbir zaman şu ya da bu kişinin 3 ya da 5 yıl daha fazla ceza alması değildir. İlk günden beri karanlığın sorgulanması gerektiğini söyledik. Biz zaten yıllardır katillerle aynı havayı soluyoruz. Yargıtay ilk kez saçmalamış gibi yapamıyoruz, Dink’in kalemini kıran aynı Yargıtay değilmiş gibi yapamıyoruz” dedi.

rakel-dink.jpg

ÖZGÜR ÖZEL'DEN DİKKAT ÇEKEN AÇIKLAMA

İsmail Küçükkaya'nın konuğu CHP Genel Başkanı Özgür Özel'di. CHP lideri Özgür Özel, Hrant Dink'in katili Ogün Samast'ın tahliyesi için, "Ogün Samast evet bir katil ama sadece tetiği çeken kişi. Tetiği çektirenler şunu söylüyorlar bize; 'Biz buradayız, katilimize bile sahip çıkarız'" ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Hrant Dink’in katili Ogün Samast’ın tahliyesi için tetiği çekenlere işaret ederek, “Biz buradayız, katilimize bile sahip çıkarız” mesajı verdiklerini söyledi.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş ile dün yaptığı görüşmeye değinen Özel, "Anayasa Mahkemesi ile ilgili tartışmaları konuştuk, iç tüzükle ilgili meseleleri konuştuk, Meclis'in yapması gereken bazı işlerde ortaklaşabileceğimizi konuştuk" dedi.

AYM ile Yargıtay arasındaki krize ilişkin değerlendirmelerde bulunan Özel, "Ben Adalet ve Kalkınma Partisi ile AYM’yi güçsüzleştirecek ve bu yargı krizini Erdoğan’ın gönlüne göre çözecek hiçbir işin içinde olmam. Ama örneğin infaz düzenlemesi ile bu tip katillerin böyle kolayca dışarı çıkmasına engel olacak şeylere de olumlu katkı sağlarız" diye konuştu.

ozgur-ozel.jpeg

"ANAYASA HAMLESİ DARBE GİRİŞİMİ"

Özel şöyle konuştu:

"Ben bu işe girerken zor bir işe giriştiğimi biliyordum. Hem yerel seçimlerde bir felaket yaşayabiliriz ve muhalefet dağılabilir. Türkiye'deki tek adam rejimi iyice sertleşebilir diyorduk. Düşündüğümüz gibi oldu, değişim bir umuda dönüştü. Kongre gerçekten çok olumlu bir havada geçti. Muhalefet toparlandıktan sonra iki tane hamle yaptılar. Büyük bir anayasa tartışması hamlesi. 'Anayasa kararlarına bile uymayız, Türkiye'de patron biziz. Tayyip Erdoğan ne diyorsa o olur. Onun atadığı hakimler ne diyorsa o olur' dediler. Bu bize karşı bir hamle. Anayasayı kaldırdığınızda bu darbe girişimi.

Cumhurbaşkanı birkaç gün suskundu sonra gördük ki Yargıtay'ın tavrını sahipleniyor, AYM'yi yok sayıyor. AYM ile ilgili madde cumhurbaşkanının gözünde yok, o sayfayı yırttı attı. O sayfayı sen yırtar atarsan, TBMM'yle ilgili 80. maddeyi de yarın yırtıp atmayacağının garantisi yok. O zaman benim ana muhalefet olarak varlığımı borçlu olduğum o sayfayı da yırtıp atacaksan, ben anayasanın bu sayfanın atılmasına ses çıkarmazsam yarın sıra bana gelir. Bu bir darbe girişimi."

"ERDOĞAN DARBENİN BAŞINA GEÇTİ"

"Bütün darbeler doğası gereğince iktidara yapılır. Herkes döner muhalefet ne diyor diye bakar. Ben o gece Meclis'i açalım dedim. Millet sandıkta yeni bir görev verene kadar ana muhalefet partisiyiz, hükümetin arkasında, darbenin karşısındayız dedim. Ben o gece de Yargıtay kararından sonra da gelin bu darbeye direnelim dedim" diyen Özel şöyle devam etti:

"Numan Bey önce 'olur' dedi, sonra baktı ki AKP'de bir şey var toplamadı. Çünkü birlikte olursak bir anlamı var o işin. Sonra Tayyip Erdoğan direnişin yanına geçmedi, darbenin başına geçti. O dedi ki 'AYM'ye haksız' ve Yargıtay'ı destekledi. Anayasanın o sayfasını yırttı attı. Bundan sonra biz direnmek zorundayız, sıra bize gelir. Tayyip Erdoğan darbenin başına geçtiği için biz direniyoruz."

"DİRENMEK DURUMUNDAYIZ, YOKSA SIRA BİZE GELİR"

Meclis'teki Adalet Nöbeti'ne ilişkin değerlendirmelerde bulunan Özel, "Bundan sonra direnmek durumundayız, yoksa sıra bize gelir. Biz sembolik bir şey yapıyoruz ama ben Meclis’e sahip çıkıyorum. Ne zamana kadar, eylemlilikte ikinci bir karar alana kadar. Biz bunu kamuoyuna duyurana kadar. Bu eylemlilik hem Türkiye hem dünya kamuoyunda bilinene kadar. Darbeye maruz kalan ülkeler uluslararası dayanışma isterler. Bu darbe girişiminin uluslararası olarak görülmesi Türkiye’yi şikâyet etmek değildir. Biz Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin anayasal düzenini askıya alma çabasını görünür kılıyoruz Meclis’te" dedi.

Özgür Özel, “Birincisi yüreğim yanıyor ve ilk duyduğumda sözün bittiği yer bu dedim. Ogün Samast bir güvercin katilidir. Hrant Dink bu ülkeye güvercinleri vurmazlar demişti ama vurdular” dedi.

Ogün Samast’a tetiği çektirenlere dikkat çeken Özel, “Ogün Samast onu yaptıktan sonra yakalandığında birileri onu aldılar Türk bayrağının önünde onunla poz verdiler, sırtını sıvazladılar. O sırtı sıvazlayan bir kişi değil. Düşünsenize bir katil yakalanmış, o katili bir bayrak önüne çekecek duruma vaziyet eden Türkiye’deki belirli güçler. O el, Ogün Samast’ı geçen gün serbest bıraktıran el. Ogün Samast evet bir katil ama sadece tetiği çeken kişi. Tetiği çektirenler şunu söylüyorlar bize; ‘Biz buradayız, katilimize bile sahip çıkarız'” ifadelerini kullandı.

“Kimse korkmasın” diyen Özel, “Kimse korkmasın, hepimiz Hrantız derken boşa söylenmiyordu. Biz öldürmekle bitmeyiz. Bundan sonra o derin yapı şunu bilsin, enselerindeyiz. Bundan sonra onlar bizimle değil biz onlarla uğraşacağız. Bu devlette güvercin katillerine ve o katilin sırtını sıvazlayana, günü gelince serbest bırakana nefes aldırırsam namussuzum” şeklinde konuştu.