Bu Ne Perhiz Numan Bey!

Bu Ne Perhiz Numan Bey!
Tasarruf gündemi varken Meksika'ya özel uçakla gitmesi eleştirilen TBMM Başkanı Kurtulmuş, tarifeli uçakla gidebileceği her yere gittiğini belirterek, "Hiçbir ziyarete de tek başıma gitmiyorum. Gerçekleştirdiğim bütün ziyaretler resmidir ve hepsi de TBMM'deki milletvekili arkadaşlarımızla beraber gerçekleştirilmiştir. Bu son derece maksatlı ve haksız bir eleştiridir." dedi.

Numan Kurtulmuş, Meclis'in tasarruf tedbirlerine ilişkin olarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in açıklamalarını hatırlatarak, Meclis Başkanlığı görevine geldiği anda koruma ve araç sayısını asgari düzeye indirdiklerini belirtti. Ayrıca, basılı malzeme kullanımını azaltma, geri dönüşüm çalışmaları ve araç ihalesinde yapılan tasarruflar gibi çeşitli adımlarla Meclis'te tasarruf tedbirlerini hayata geçirdiklerini ifade etti.

Özellikle 23 Nisan'da otobüs kullanılması uygulamasının tasarrufu teşvik etmek amacıyla yapıldığını ve toplu hareketin zaman tasarrufu sağladığını da vurgulayan Kurtulmuş, Meclis'in güçlü bir tasarruf politikası benimsemesinin diğer bakanlıklara ve kamu kurumlarına örnek olabileceğini belirtti.

Ayrıca, özel uçakla gerçekleştirilen Meksika ziyaretine ilişkin yöneltilen eleştirilere de cevap vererek, bu ziyaretin resmi bir ziyaret olduğunu ve tarifeli uçakla mümkün olan her yere seyahat ettiğini söyledi. Eleştirilerin haksız ve maksatlı olduğunu ifade ederek, gerçekleştirdiği ziyaretlerin hepsinin resmi ve milletvekillerinin de katıldığı ziyaretler olduğunu belirtti.

numan.jpeg

NEDEN ÖZEL UÇAKLA GİTTİNİZ?

Kurtulmuş, "Tasarruftan bahsettiğiniz bir yerde 'Neden özel uçakla Meksika'ya gittiniz' diye eleştiriler oldu. Burada CHP, MHP, AK Parti'den milletvekilleri var. Buna dair değerlendirmeniz ne olur?" sorusuna şöyle cevap verdi:

"Bu, resmi bir ziyaret. Göreve geldiğimiz günden bu yana tarifeli uçakla gitmemiz mümkün olan her yere tarifeli uçakla gittim. Milletimizin emanetine halel getirecek hiçbir adımı atmadığım gibi bu yöndeki haksız eleştirileri yapanlardan çok daha ciddi bir şekilde kamu malının nasıl korunması gerektiğini biliyorum. Mesela aynı gün içerisinde sabah Antalya'da, öğle vakti ise Denizli'de bir programımız vardı. Bu iki programı Meclis Başkanı olarak nasıl yapacağım? Geçenlerde çok haksız bir şekilde dile doladıkları, iftira attıkları, 'Aile ziyareti için gitti' dedikleri Mardin'e, 'Akademi ve Siyonizm: Baskılar, Korkular ve İtirazlar' ana temasıyla düzenlenen Uluslararası Beytülmakdis Akademik Sempozyumu'nun açılış konuşmasını yapmak üzere gittim. Gittiğimiz uçakta 5 milletvekili arkadaşımız da vardı. Uçakla gitmemizin bir diğer nedeni, aynı gün Ankara'daki programlarımızın yoğunluğu. O gün Irak Temsilciler Meclisi Başkanvekili ile görüştük, programa yetişmek için de uçağı kullandık. Bütün bu ziyaretleri, şahsi gezim olarak yapmıyorum. Hiçbir ziyarete de tek başıma gitmiyorum. Gerçekleştirdiğim bütün ziyaretler resmidir ve hepsi de Türkiye Büyük Millet Meclisindeki milletvekili arkadaşlarımızla beraber gerçekleştirilmiştir. Bu son derece maksatlı ve haksız bir eleştiridir."

tasar.jpeg

Fotoğrafta Hollanda Başbakanı Mark Rutte, geçtiğimiz günlerde Türkiye ziyareti sırasında tarifeli uçakta valizini yerleştirirken..