Nefes Nefese Yarışın galibi Erdoğan!

Nefes nefese seçim sonuçlandı. Erdoğan yüzde 52 ile kazandı. Seçim sonuçlarına göre Türkiye'den oy kullanan yaklaşık her iki kişiden biri Erdoğan'ın gitmesi yönünde tercih kullandı. Bunun siyasi sonuçlarının önümüzdeki döneme damgasını vuracağını bekleniyor.

Nefes nefese seçim sonuçlandı. Erdoğan yüzde 52 ile kazandı. Seçim sonuçlarına göre Türkiye'den oy kullanan yaklaşık her iki kişiden biri Erdoğan'ın gitmesi yönünde tercih kullandı. Bunun siyasi sonuçlarının önümüzdeki döneme damgasını vuracağını bekleniyor.

Türkiye bugün cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turu için sandık başındaydı. Tüm Türkiye'nin merakla beklediği sonuçlar sandıkların yüzde 98.7'nin açılması ile şekillendi.

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile Cumhur İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan'ın pusulada olduğu cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin ANKA'nın verilerinde son durum şekilde:

Türkiye genelinde 190 binden fazla sandıkta oy kullanıldı.

Açılan Sandık: Yüzde 98.7

Katılım Oranı: Yüzde 86.82

Erdoğan: Yüzde 52

Kılıçdaroğlu: Yüzde 48

"Her iki kişiden biri karşı oy kullandı"

Seçim sonuçları hakkında değerlendirmelerde bulunan Fikret Bila seçim sonuçlarını yorumladı. Bila, "Erdoğan seçimi kazandı ancak oy kullanan her iki kişiden biri karşı oy kullandı" dedi.

Fikret Bila şunları söyledi:

"Kılpayı bir seçim izledik. Kılıçdaroğlu yapacağı açıklama üzerine çalışıyor. 2.500 sandığa itiraz edilmiş durumda. Ama bu fark kapanabilir mi son ana kadar CHP ve Millet İttifakı'nın yetkilileri seçim kurullarında çalışıyor. 21 yıldır iktidarda olan bir parti var. Artık partiyi bir parti devletine de dönüştürdüğünü de görüyoruz.

Kılıçdaroğlu devletle de yarıştı. Müdahil olmaması gereken kurumlar da iki seçimde de Erdoğan'dan yana çalıştılar. Adil ve eşit bir seçim olmadı. Türkiye bu yüzde 50+1 sistemiyle yönetilemiyor. Halkın tercihleri iktidara yansımıyor. Çoğunluk yönetimi oluşuyor. Demokratik bir yönetim oluşmuyor.

Bu sistemden AKP de rahatsız. Erdoğan da birinci tur sonucunda bile seçimlerden sonra değiştirilebilir dedi. Bu sistemin gerçek siyasi tercihleri çarpıttığını görebiliyoruz.

Yönetim sorunu devam edecek bence. Burun farkıyla kazanılmış bir seçim. Siyasi destek bakımından yüzde 50 yüzde 50, bir başka ifadeyle."

"Erdoğan İstanbul'u ve 3 büyük kenti kaybetti"

Seçim sonuçları hakkında değerlendirmelerde bulunan Şirin Payzın şu ifadeleri kullandı:

"Erdoğan İstanbul'u ve 3 büyük kenti kaybetti. Çıkıp bu açıklamayı yapıyor, çünkü bu havayı vermeye çalışıyor. Ortaya çıkan sonuç gösteriyor ki seçim başa baş bitti, muhalefet kaybetmiş değil. İstanbul şu anda kazanılmış bir şehir değil. Erdoğan çıktı dedi ki "Ben montaj kasetlerle seçim propagandası yaptım." Bu bir seçim suçudur. YSK kılını kıpırdatmadı."

"Muhalefet 24 milyon oya sahip çıkacak"

Seçim sonucu hakkında değerlendirme yapan Mustafa Sönmez muhalefete atılan oyların korunması yönüne dikkat çekti. Sönmez, "24 milyon insan Erdoğan'a hayır dedi. Muhalefet bu 24 milyon insanın oylarına sahip çıkacak" dedi.

Kılıçdaroğlu'ndan ilk açıklama: Yürüyüşümüz sürüyor buradayız

Seçim sonuçlarının şekillenmesi sonrası Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan açıklama geldi. Kılıçdaroğlu kendisine oy veren 25 milyon insana teşekkür ederek, mücadelesinin devam edeceğini söyledi.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarını Halk TV. yorumcuları değerlendirdi.

Timur Soykan açıklama sonrası şunları söyledi:

"Otoriter rejimi değiştirmek için büyük bir irade ortaya çıktığını söylüyor. Kendisine oy veren 25 milyon insanı da motive ediyor. Seçimin bir son değil başlangıç olduğunun altını çiziyor ve mücadelesinin devam edeceğini söylüyor."

Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarını değerlendiren Şirin Payzın şu ifadeleri kullandı:

"Adalet yürüyüşünde nasıl bir uzun yürüyüşü başlatmıştı. 21 yıllık kamunun her alanına hakim olmuş bir iktidara karşı verilmiş bir mücadeleydi. Bu mücadeleyi devam ettireceğim diyor. Yenilmedim, mücadelenin içinde olacağım diyor."

Etiketler :