Mansur Yavaş’ın ‘rozetsiz başkanlık’ çıkışı ne anlama geliyor?

Mansur Yavaş’ın ‘rozetsiz başkanlık’ çıkışı ne anlama geliyor?
Meral Akşener'in yerel seçimde hiçbir partiyle ittifak yapmayacaklarını açıklamasının ardından Mansur Yavaş’ın yeniden adaylığını, “Rozetsiz başkanlığa devam edeceğim” sözleri ile duyurması tartışılıyor. Konuya ilişkin iki yorum öne çıkıyor: Yavaş, bağımsız aday mı olacak yoksa ön mü kesiyor?

Genel seçimlerin ardından dağılan Millet İttifakı’nın iki üyesi CHP ve İyi Parti arasındaki karşılıklı yerel seçim tartışmaları sürerken Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın yeniden adaylık sözleri, muhalefet kulislerini hareketlendirdi.

Son seçimlerde resmen CHP’nin adayı olan, İYİ Parti’nin de aday çıkarmayarak desteklediği Mansur Yavaş, Mart ayındaki seçimlerde yeniden aday olmak istediğini açıkladı. Yavaş, “Nasip olursa herkesin belediye başkanı olmaya devam etmek istiyorum. Bu dönemde olduğu gibi yeni dönemde de bir devlet adamına yakışır şekilde rozetsiz başkanlık yapmaya devam edeceğim. Bizim siyasi tartışmalarla kaybedecek vaktimiz yok. Ankara’da 25 yıl yaşanan travmayı tekrar yaşatmaya da hakkımız yok” sözlerini sarf etti.

CHP’Lİ YÖNETİCİ: BAĞIMSIZ ADAYLIĞI KAST ETMEDİ

BirGün gazetesinin aktardığına göre; Yavaş’ın yeniden adaylığını ilan ettiği sırada sarf ettiği cümleler, CHP Genel Merkez yönetimi tarafından da değerlendirildi. Konuyla ilgili konuşan bir parti yöneticisi, Yavaş’ın “bağımsız adaylığı” kastetmediğini bildirdi. Yavaş’ın seçimlere bağımsız girmesinin zor bir seçenek olduğunu bildiren CHP’li yönetici, “Yavaş’ın sözlerinden anlayabildiğimize göre kendisi, parti içerisindeki iktidar mücadelelerine taraf olmadığını hatırlatıyor ve başkanlık görevi dışında bir icraatinin olmayacağını dile getiriyor. ‘Bana oy veren, vermeyen herkesin başkanıyım’ diyor. Kendisi özellikle Ankara siyasetine çok hakimdir. Pusulada altı oku görmediği için kendisine oy vermeyecek yüz binlerce insan var ve o da bu durumun farkında” dedi.

‘YAVAŞ, CHP İYİ-PARTİ TARTIŞMASININ DIŞINDA KALACAĞINI İLAN ETTİ’

Yavaş’ın bağımsız girmesi durumunda kazanamayacağını bildiğini ifade eden CHP’li yönetici, “İyi Parti ile CHP arasındaki buzlar mutlaka eriyecektir. Sayın Yavaş’ın da bu tartışmalar dışında kalacağını açıkça ifade etmesinin büyük katkısı olacaktır. Her iki partiye ve seçmenine net ifadeler kullanarak yerel seçimlerde yeniden ortaklaşmamızın önemini dile getirdi” diye konuştu.

‘İTTİFAKA ZORLUYOR’

CHP’nin Ankara milletvekilleri de genel merkez yönetimi ile aynı görüşte. CHP ve İYİ Parti arasındaki gerilime dikkati çeken bir milletvekili, “Yavaş, sıcak siyasetin bir parçası olmadığını ifade ediyor. Ayrıca, herkesin belediye başkanı olduğunu vurguluyor. CHP ile İYİ Parti’nin yeniden ittifak yapması için zorlayıcı bir güç olmaya çalışıyor” şeklinde konuştu.