Lütfü Savaş'tan YSK Önünde Açıklama!

Cumhuriyet Halk Partisi MYK Üyeleri ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Lütfü Savaş, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) önünde Hatay'da yaşanan seçim usulsüzlüklerine ilişkin açıklama yaptı. Savaş, AKP’li rakibi Mehmet Öntürk’e mazbata verilmesine tepki göstererek YSK’ya çağrı yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi MYK Üyeleri ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Lütfü Savaş, YSK’ya çağrı yaptı.

"YALNIZ BIRAKILMADIM"

Savaş'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Yalnız bırakılmadım partimizle birlikte çalıştık. Sayın Valimiz geldiğinden itibaren siyaset yaptı, Lütfü Savaşı kötülemek için mesai harcadı. Valilerin görevi bu kadar yıkılmış şehirlerde muhalefet belediye başkanıyla uğraşmak mı şehri için faaliyet göstermek mi? Vali seçimi onlara kazandırmak için maddi manevi uğraştı. Mahalle mahalle gezip iktidar için oy istedi. Vali öncelikle devlet işleriyle uğraşmalı. Siyasetten uzak insanların dertleriyle uğraşmalı.

"ÖLEN İNSANLAR SEÇİM LİSTESİNDE"

Hayatını kaybetmiş insanların seçim listesinde yer alması sizce de manidar değil mi? Kanunen 20 tane sandık başı olması mümkün olmayan insan sandık başkanı olmuş. Bunların olması seçimin iptaline yönelik bir harekettir. "

Savaş, “Hatay hakkının yarınlarını feda etmeye niyete yoktur. Hatay halkı iradesini masa başı dayatmalara kurban etmeyecek kadar hassasiyet sahibidir” ifadelerini kullandı.

Atatürk’ün sözüne atıfla “Hatay bugün artık hepimizin şahsi meselesidir” mesajı veren Savaş, YSK’deki hakimlere seslenerek, “31 Mart’ın mesajı, hukuka sahip çıkılmasıdır. Lütfen hukuka, demokrasi ve adalete sahip çıkın” şeklinde konuştu

HADİS HATIRLATMASI

Savaş, AKP’li rakibi Mehmet Öntürk’e mazbata verilmesine tepki göstererek YSK’ya çağrı yaptı.

İtirazları hatırlatan Savaş “Rahmet ayındayız. Eminim ki içerideki ibadetlerini tutuyor ve akşam oruçlarını açacak. Peygamber efendimiz ‘Bir saatlik adalet yetmiş yıllık ibadetten iyidir’ diyor. Biz içerideki hakimlerimizin bunun ne demek olduğunu bilerek karar vermesini bekliyoruz” dedi.