Kirada Yüzde 25 Zam Sınırı Kalkacak Mı? Saray, AKP'li Bakanı Yalanlamıştı! Bakan'ın Kafası Karışık

Kirada Yüzde 25 Zam Sınırı Kalkacak Mı? Saray, AKP'li Bakanı Yalanlamıştı! Bakan'ın Kafası Karışık
Fahiş kira artışlarının önüne geçmek için getirilen "yüzde 25 zam sınırı" ilgili açıklama yapan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, "Böyle bir duruma ihtiyaç kalmayacak gibi görünüyor" demişti. Saray, Bakan'ın sözlerini yalanlamıştı. Bugün bir açıklama daha yapan Bakan Tunç, "Bunun uzatılıp uzatılmayacağı o gün belirlenecek. O günkü şartlar geldiğinde meclisimizin vereceği karardır" dedi.

TV100 yayınına katılan Bakan Tunç, "Kiralarda fahiş kira artışı nedeniyle mağduriyet oluşmaması için TBMM’de yüzde 25’le sınırlandırıldı. Sonrasında yine bu artışla ilgili endişeler devam etti ve 1 yıl daha uzatıldı. Temmuz itibarıyla sona ermiş olacak tabii bir anda fahiş artış olmaması için kanun koyucunun takdiri söz konusu oldu." demişti.

Arabuluculuk sistemiyle ev sahibi-kiracı anlaşmazlıklarına çözüm arandığını belirten Bakan Tunç, "Bu tartışmaları sona erdiren bir uygulama başlattık. 1 Eylül’den itibaren kira davalarında arabuluculuk dönemini başlattık. Yüzde 25 sınırı Temmuz’da sona eriyor. Maliye Bakanımızın özellikle enflasyon hedefiyle ilgili açıklamalarına baktığımız zaman böyle bir duruma ihtiyaç kalmayacak gibi görünüyor" ifadelerini kullanmıştı.

SARAY, AKP'Lİ BAKANI YALANLAMIŞTI

Bakan'ın bu sözlerine Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'na bağlı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi tarafından yalanlama gelmişti.

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, "Kiralarda yüzde 25 zam sınırı uygulamasının uzatılmamasına karar verildiği" iddiasının doğru olmadığını belirtmişti.

BAKAN'DAN YENİ AÇIKLAMA

Bu sürecin ardından Bakan Tunç'tan yeni bir açıklama daha geldi. Bakan Tunç, Haber Global'de 2 Temmuz'da sona erecek olan yüzde 25'lik kira tavan zam oranı uygulamasının devam edip etmeyeceğiyle ilgili konuştu.

Bakan Tunç'un konuyla ilgili ifadeleri şöyle:
"Önceliğimiz enflasyon hedefinin tutturulması. Pandeminin etkisi, depremin etkisi, diğer etkenler ekonomimizi olumsuz etkileyen hususlar. Tüm dünya etkilendi. Meclis böyle bir tedbiri düşündü haklı olarak. Bunun uzatılıp uzatılmayacağı o gün belirlenecek. O günkü şartlar geldiğinde meclisimizin vereceği karardır. Ev sahibi ve kiracı arasında arabulucu sistemini başlattık. Bu konudaki tartışmaları bir nebze aşağı çektik."