Kılıçdaroğlu'nun HDP ile görüşeceği tarih belli oldu

Millet İttifakı'nın ortak Cumhurbaşkanı adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumartesi günü saat 13:00'te HDP ile görüşecek. Halktv.com.tr yazarı İsmail Saymaz, "Bu ziyaretten sonra HDP kurulları ile toplanarak Kılıçdaroğlu'na destek verip vermeme kararı alacak. Kanaatimi sorarsan bugün itibariyle HDP'liler prensipte Kılıçdaroğlu'na 'evet' deme noktasında ve sıcak bakıyorlar" dedi.

Millet İttifakı'nın ortak Cumhurbaşkanı adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP'yi ziyaret edecek.

Ziyaretin tarihi belli oldu. Kılıçdaroğlu, Cumartesi günü saat 13:00'te HDP'yi ziyaret edecek.

HDP'den edinilen bilgiye göre, Kılıçdaroğlu, HDP Genel Merkezi'nde, Eş Genel Başkanlar Mithat Sancar ve Pervin Buldan ile görüşecek.

Halktv.com.tr yazarı İsmail Saymaz, canlı yayında Kılıçdaroğlu - HDP görüşmesi ile ilgili şu önemli bilgileri paylaştı:

SEÇİME TEK PARTİ ÇATISI ALTINDA VE TEK LİSTEDE GİRECEKLER

Bugün HDP'nin MYK toplantısı vardı. Ve bu toplantıda kritik kararlar aldılar. Bunlardan en önemlisi HDP, 14 Mayıs seçimlerine tek parti çatısı altında ve tek listede girme kararı aldı. Bunun önemi şu; HDP aynı zamanda Emek ve Özgürlük İttifakı'nın en kitlesel ve en büyük ortağıydı. Ve bu ittifak da Türkiye İşçi Partisi gibi, Emek Partisi gibi seçime gime yeterliliği olan partiler de katılmışlardı. Özellikle TİP yöneticileri bazı illerde 40 civarında ilde kendi amblemleri ile seçime girmek istediklerini söylemişler. Hatta bazı illerde HDP'nin kendilerine destek vermesini ya da kendi listelerinden seçime girmesini önermişlerdi. Bugün HDP yaptığı MYK toplantısında TİP'lileri de içine alacak şekilde yalnızca tek parti çatısı altında ve tek listede girmeyi oyladı ve kadar aldı. Bu durumda HDP ve bileşenleri ayrı partide ve listelerde yer alacaklar. HDP, buna itirazı olan TİP ve Emek Partisi gibi partilerle de görüşmek üzere eş başkanlarını yetkilendirdi. Ve eş başkanları, bu hususta ayrı düşünen TİP ve Emek Partililerle görüşecekler. Ancak bu görüşme onları ortaklaşmaya davet ya da ikna yönünde gelişecek. Öyle zannediyorum. Bir diğer husus da şu; HDP hangi parti çatısı altında girecek? YA HDP çatısı ya da Yeşil Sol Parti çatısı altında olacak. Bugün itibariyle Yeşil Sol Parti çatısı altında girme temayülü daha fazla. Bunu bugünkü toplantıda karar altına almadılar, önümüzdeki 10 gün sonraki MYK toplantısına bıraktılar. Sebebi de şu; HDP'liler Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulunmuşlardı. HDP ile ilgili kapatma davasının duruşmasının seçim sonrasına bırakılması yönünde başvuru yapmışlardı. Bu 10 gün içerisinde AYM'den gelecek kararı bekleyecekler. Eğer AYM, HDP'nin isteği doğrultusunda duruşmayı seçim sonrasına bırakırsa HDP çatısı altında girecekler. Yok eğer bu yönde bir karar verilmezse ki böyle olabilir, bu durumda Yeşil Sol Parti çatısı altında girecekler.

HDP'DE EĞİLİM KILIÇDAROĞLU'NUN ADAYLIĞINA 'EVET' DEME NOKTASINDA

Bir diğer husus da Cumhurbaşkanlığı seç,iminde neye karar verecekler? Yarın Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenleri görüşme yapacaklar. İlkin Kılıçdaroğlu'nun adaylığına destek verip vermeme kararı burada masaya yatırılacak. Ardından Kılıçdaroğlu, cumartesi günü HDP'yi ziyaret edecek. Bu ziyaretten sonra HDP kurulları ile toplanarak Kılıçdaroğlu'na destek verip vermeme kararı alacak. Kanaatimi sorarsan bugün itibariyle HDP'liler prensipte Kılıçdaroğlu'na 'evet' deme noktasında ve sıcak bakıyorlar. Ancak kararlarını 18 Mart noktasına bırakacaklar.18 Mart sonrasındaki toplantıda büyük ihtimalle 'evet' deme eğilimi gösterecekler. Zaten HDP de şimdiden 'evet' deme noktasında kanaat belirlemiş durumda.

BU ZİYARETİ ÇOK ÖNEMSİYORLAR

Bu ziyaretin kendisini çok önemsediklerini biliyorum. Öteden beri HDP'nin siyasi parti olarak muhatap alınmasını istiyorlar.

AKP'NİN HÜDA PAR HAMLESİ: SEÇİMİ KAYBETME RİSKİ VE ACZİYET

Son olarak ben HDP Basın ve İlişkilerden Sorumlu Eş Başkan Yardımcısı Tayip Temel'e özellikle HÜDA PAR'ın AKP'nin başını çektiği Cumhur İttifakı'na katılması konusunu sordum. Temel, "Bu esasında AKP'nin seçimi kaybetme riskiyle karşı karşıya kaldığını ve acziyetini ortaya koyuyor" dedi."

Etiketler :