5 Yıl CHP’de Siyaset Yapan Eski AKP’li Abdüllatif Şener’den Skandal Açıklama: İki Seçimde de Kılıçdaroğlu ve CHP'ye Oy Vermedim

Son dönemlerde CHP Genel Merkezi ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu sert şekilde eleştiren Eski CHP Milletvekili Abdüllatif Şener Halk TV ekranlarında eleştirisinin sebeplerini açıkladı. Şener, "İki Seçimde de Kılıçdaroğlu ve CHP'ye Oy Vermedim" dedi.

Son dönemlerde CHP Genel Merkezi ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu sert şekilde eleştiren Eski CHP Milletvekili Abdüllatif Şener Halk TV ekranlarında eleştirisinin sebeplerini açıkladı.

Şener Şunları Söyledi:

"Konuşmalarımda tüm söylediklerim teknik niteliktedir. Bir partiden ya da adaydan olduğum asla söylenemez. 2017 yılından bugüne kadar Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi dedikleri, benim ucube sistem dediğim sistemi CHP'lilerin 'Tek Adam' rejimi olarak anlatıyoruz. Ancak bu söylemin diğer boyutunu kimse tartışmıyor. O konuşmamda ilk kez ben bu manzarayı ortaya koydum.

Manzara şu, eğer Cumhurbaşkanı başkanı ve meclis tek parti ya da ittifakta bulunursa ortada denge denetim mekanizmaları kalmayan bir otoriter yapı ortaya çıkıyor. Ancak meclis başka bir ittifakta cumhurbaşkanlığı başka bir ittifakta olunca başkanlık dominant bir yapıya geçemiyor. Hatta meclis çoğunluğu hangi ittifakta ise o daha güçlü olabiliyor. Ve bu durum bir kaos yaratıyor. "

Bakıldığın seçim bitmiş, nasıl bitmiş 49.52 oy alınmış ve psikolojik sınır aşılmış hatta ilk turda seçimi bitirebilirdi. YSK İnce'nin oylarını geçersiz oy saysaydı ik turda biterdi. Bitmiş bir seçimden sonra konuşuyorum. Bir kere CHP Genel Merkezi 2. tur seçim umudu yoktu. Fark açılmasın diye mücadele ettiler. Ben seçimin bittiği bir safhada konuştum. 2. tur hiçbir şeyi kapatamamış. Farkında kapanmayacağını herkes biliyordu."

"1. TURDA SİNAN OĞAN'A OY VERDİM. 2. TURDA İSE GEÇERSİZ OY KULLANDIM"

Seçimlerin 2. turundan kime oy verdiniz sorusuna Şener şöyle yanıt verdi:

"1. turda Sinan Oğan'a oy verdim. 2. turda ise geçersiz oy kullandım. Milletvekili değildim ve oyumu böyle kullandım. Oy sandığına giderken milletvekili değildim. Ben CHP'de siyaset yaptım ama bütün partilerin bana ilgisin olduğunu o partilerden milletvekili olmasam dahi geçmişte bana milletvekilliği ve genel başkan yardımcılığı olduğunu biliyorsunuzdur. Meclis seçimlerinde kimseye oy vermedim. Şöyle bir detayda var. CHP'ye yönelik genel bir eleştirim yok. Ama siz oyunuzu kullanırken genel manzaraya bakarsınız ve oyunuzu kullanırsınız. Ben de böyle değerlendirdim."

CHP’DE 2. TUR UMUDU YOKTU

Bir kere CHP Genel Merkezi 2. tur seçim umudu yoktu. Fark açılmasın diye mücadele ettiler.

NTV’DEKİ MÜLAKATI KENDİSİ İSTEMİŞ

NTV’ye seçim tablosuyla ilgili şeyler söyleyeceğimi söyleyerek gittim. Ayrıntıya girmedim.

Kemal Kılıçdaroğlu seçimi kazansaydı eli kolu bağlı olacaktı. Hükümet ek bütçeyi bile çıkartamayacaktı. Bu hükümet 1 yıl dayanamazdı. CHP’nin 40 yılını yerdi o dönem.

“ADAY OLSAYDIM SÖYLEMEZDİM”

Milletvekili adayı olsaydım, NTV yayınındaki söylediklerimi söylemeyi herhalde düşünmezdim.

Cumhurbaşkanı adayı olsaydı ve ilk turda kazanamasaydı, ‘bana oy vermeyin’ der miydi?- Bu hiçbir adayın söyleyeceği bir şey değildir. Ama aday olmayanın söylemesi gereken bir durumdur.

“NTV CANLI YAYININI ÖNCEDEN PLANLAMIŞTIM”

NTV canlı yayınını önceden planlamıştım. CHP’den sabah istifa ettim ve öğleden sonra canlı yayına katıldım.

“MİLLETVEKİLİ DEĞİLKEN DE CHP’YE OY VERDİM”

Kırgınlık hisseden CHP’liler bilmelidir ki yıllarca CHP’de olan insanlardan çok daha fazla mücadele ettim CHP’de. Sadece CHP’de milletvekilliği yaptığım dönemde değil, milletvekili değilken bile. Başbakan yardımcılığı yaptığım dönemde bile. Ben 2007’den sonraki yıllarda, milletvekili değilken de oy verdim.

“ERDOĞAN’LA GÖRÜŞMEDİM”

Tayyip Erdoğan ve yakın çevresiyle bağlantılı kimseyle hiçbir iletişimim olmadı. 6 ayı geçmiştir, Bülent Arınç’la yemek yedim. Orada CHP’den aday olan bir arkadaş da vardı. 6-7 kişinin olduğu bir yemekti. Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik sohbetler oldu. Bülent Arınç’ın eğilimlerinin hepsini Kemal Kılıçdaroğlu’na anlattım.

AK Parti’den bugüne kadar teklif gelmedi. Şu anda Kemal Bey de, Meral Hanım da, Erdoğan da görüşelim derse görüşürüm. Herhangi bir partiye katılmayacağım. AK Parti dönemiyle ilgili bir kitap yazdım. Belki CHP’yle ilgili bir kitap yazarım.

FETÖ İDDİASI

Bazı şeyleri söylemek istemiyorum ama zorla söylettireceksiniz. Partide beni Avrupa’da görevlendirdiler. Beni asıl rahatsız eden, 2015 yılı kasımında da Kemal Bey beni aday yapacağını söylemişti. Haziranda MHP’den teklif almıştım. Genel Merkez’de Kemal Bey’i ziyaret ettim. Memnun olurum dedim. Beni Antep 1. sıraya koymuşlar ama daha sonra çıkarmışlar. Ben FETÖ etkisiyle listeden çıkarıldığım kanaatine ulaşmıştım. Listede olmamamı Kemal Bey de çok önemsediği için 2018 seçimlerinde vekil olduktan sonra ilk gördüğü yerde görüşelim dedi ve görüştüğümüzde beni neden listeye almadığını açıkladı. Ben kendisini konuşturmadım. Alınganlık oluşturmadım dedim. Geçici bir konjonktürdür diye düşünüyordum ama FETÖ etkisini Avrupa gezilerim sırasında da gördüm.

Kaynak:halktv.com.tr