Kemal Kılıçdaroğlu O Sözleriyle Kimi Kastetti?

Kemal Kılıçdaroğlu O Sözleriyle Kimi Kastetti?
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun "güvenli liman" sözleri, 28 Mayıs seçimlerinin kaybedilmesinden beri gündemde. Kılıçdaroğlu "Partiyi güvenli limana götüreceğim" diyor. Peki güvenli liman neresi? Kılıçdaroğlu son söyleşisinde “Partiyi bilgili, birikimli, iyi bir sosyal demokrata devredeceğim” dedi. O ismin kim olduğu tartışılıyor.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Sözcü'den İpek Özbey'e verdiği söyleşide "Aday gösterilmesi halinde gemiyi güvenli bir limana bırakmak üzere aday olacağı" sözlerini yineledi.

Kılıçdaroğlu “Ekrem Bey’e eli güçlensin diye Divan Başkanlığı teklif ettim”, “Ben kimseye bir vaatte bulunmadım, Sayın Babacan’ı kurultaydan sonra ziyaret edeceğim”, “Seçilseydim bu arkadaşlarımın hepsi yanımda olacaktı, şimdi karşımdalar”, "Gemiyi limana güvenli bırakmak için adayım. Bilgili, birikimli, iyi bir sosyal demokrata devredeceğim", “İttifak olmasa da İstanbul’u kaybetmeyeceğiz”, “Ülkesini seven Bakan Yerlikaya’ya destek versin" şeklinde konuştu.

Aday gösterilmesi halinde gemiyi güvenli bir limana bırakmak üzere aday olacağını belirten CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Partiyi bilgili, birikimli, iyi bir sosyal demokrata devredeceğim” dedi.

“Mevcut kişiler arasında böyle biri var mı” sorusuna ise “Böyle biri var ama görünür hale gelmesi lazım” karşılığını verdi.

Siyaset kulisleri şimdi o kişinin kim olduğunu tartışıyor.

Gazeteci Altan Sancar Kılıçdaroğlu'nun kimi kastetmiş olabileceğini sosyal medya hesabından paylaştı. Sancar" Kılıçdaroğlu’nun İpek Özbey söyleşisinde söylediği “Partiyi bilgili, birikimli, iyi bir sosyal demokrata devredeceğim” sözlerindeki ‘devredeceğim’ kısmını bir köşeye bırakacak olursak; Uzun süredir dillendirdiğim CHP Genel Başkan Yardımcısı Yunus Emre’yi işaret ettiğini düşünüyorum" dedi.

altan-sancar-tweet.jpg

YUNUS EMRE KİMDİR?

Doç Dr. Yunus Emre, 1982'de İzmit'de doğdu. Bakırköy İlçe ve İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanlığı ardından CHP Gençlik Kolları Genel Başkanlığı yaptı.

Doktorasını Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsünde tamamlayan Doç. Dr Yunus Emre İstanbul Kültür Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi öğretim üyesi olarak çalıştı.

CHP Tarihi ve sosyal demokrasi üzerine Türkiye’de ve yurtdışında birçok kitabı ve makalesi yayımlandı. Atatürkçü Düşünce Derneği ve Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV) Üyesidir.

3-4 Şubat 2018 tarihlerinde yapılan CHP 36. Kurultayında Parti Meclisi üyesi seçildi. 27. Dönem İstanbul Milletvekili seçilen Yunus Emre, TBMM Dışişleri Komisyonu ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) üyesidir.

Yunus Emre, evli ve bir çocuk babasıdır.

Etiketler :