Kaç milletvekili belediye başkan adayı olarak gösterildi?

Kaç milletvekili belediye başkan adayı olarak gösterildi?
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görevde bulunan 15 milletvekili, partileri tarafından belediye başkan adayı olarak gösterildi. Peki hangi milletvekili nereden aday gösterildi? İşte ayrıntılar...

Siyasi partilerin 31 Mart Mahalli İdareler Seçimi’ne ilişkin aday belirleme süreci devam ediyor. Buna göre, belediye başkan adaylarının bir kısmı Türkiye Büyük Millet Meclisi milletvekillerinden oluşuyor.

BirGün'de yer alan habere göre partileri tarafından belediye başkan adayı olarak gösterilen milletvekilleri, seçilmeleri durumunda milletvekilliğinden istifa edecek. Bu durum ise Meclis sandalye dağılımı aritmetiğini etkileyecek.

CHP

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ise 2 milletvekilini belediye başkan adayı olarak gösterdi. Afyonkarahisar Belediye Başkan Adaylığı’na Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal ve Kastamonu Belediye Başkan Adaylığı’na ise Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı aday oldu. CHP’nin Meclis’te 128 milletvekili bulunuyor.

AKP’NİN VEKİL SAYISI 260’A DÜŞECEK

AKP, yerel seçimlere ilişkin 4 milletvekilini belediye başkanı olarak aday gösterdi. AKP İstanbul Milletvekili Murat Kurum İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı oldu. İYİ Parti’den seçildikten sonra AKP’ye geçen Eskişehir Milletvekili Nebi Hatipoğlu Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı, AKP Aydın Milletvekili Mustafa Savaş ise Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı, AKP İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı ise İzmir Konak’ta Belediye Başkan Adayı olarak gösterildi.

AKP’nin Meclis’te 264 milletvekili bulunuyor. Adayların seçilmesi durumunda AKP’nin sandalye sayısı 260’a düşecek.

EN FAZLA ADAY GÖSTERİLEN MİLLETVEKİLİ İYİ PARTİ’DEN

Milletvekillerini en fazla belediye başkan adayı olarak gösteren parti İYİ Parti oldu. İYİ Parti yerel seçimlere ilişkin 5 milletvekilini belediye başkan adayı olarak belirledi. Buna göre, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığına İstanbul Milletvekili Mehmet Satuk Buğra Kavuncu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı’naysa İzmir Milletvekili Ümit Özlale oldu.

Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı’na Alparslan Türkeş’in kızı Adana Milletvekili Ayyüce Türkeş Taş gösterildi. Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığına Bursa Milletvekili Yüksel Selçuk Türkoğlu ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığına ise Balıkesir Milletvekili Turhan Özmez aday olarak gösterildi.

SANDALYE SAYISI İSTİFALARLA DA DÜŞTÜ

14 Mayıs 2023 Genel Seçimlerinde Meclis’te 43 sandalye kazanan İYİ Parti’nin istifalar ve ihraç sonrasında an itibarıyla 38 sandalyesi bulunuyor. Adayların seçilmesi durumunda İYİ Parti’nin Meclis’te 33 milletvekili olacak.

DEM PARTİ

DEM Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayları Erzurum Milletvekili Meral Danış Beştaş ve eski İzmir Milletvekili Murat Çepni oldu. Yeşil Sol Parti adıyla seçime giren DEM Parti, Mayıs’ta 61 sandalye kazanmıştı.

SAADET GRUBU’NUN MİLLETVEKİLLERİ SEÇİLİRSE GRUP DÜŞECEK

14 Mayıs 2023 Genel Seçimlerin ardından 10’ar milletvekili kazanan Gelecek Partisi ve Saadet Partisi birleşerek Saadet Grubu’nu oluşturdu. Saadet Partisi Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez, geçtiğimiz aylarda Meclis Genel Kurulunda fenalaşarak hastanede hayatını kaybetti. Ardından Saadet Grubu’nun düşmemesi için CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap Saadet Partisi'ne geçti.

Saadet Grubu yerel seçimlere ilişkin 3 milletvekilini aday gösterdi. Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığına Gelecek Partisi Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığına Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Birol Aydın, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığına ise Saadet Partisi Kayseri Milletvekili Mahmut Arıkan aday gösterildi. Milletvekillerinin seçilmesi durumunda Saadet Grubu’nun milletvekili sayısı 17’ye düşerek Meclis’teki grubu düşecek.

MHP, MİLLETVEKİLLERİNİ ADAY GÖSTERMEDİ

Milletvekillerini aday göstermeyen tek parti Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) oldu. Meclis’te 49 milletvekili bulunan MHP’nin şu ana kadar açıkladığı belediye başkan adayları arasında milletvekili bulunmuyor.

Yüksek Seçim Kurulunca (YSK), 31 Mart’ta yapılacak Mahalli İdareler Seçimi’ne ilişkin seçim takvimi işliyor. Siyasi partiler, aday listelerini en geç 20 Şubat Salı saat 17.00’ye kadar teslim edecek.

Etiketler :