İYİ Parti ve CHP'den AKP’li üyenin gayriahlaki sözlerine protesto

Tuzla Belediyesi'nin AKP'li üyesi Türel Ağyol'un, Akşener ile Kılıçdaroğlu'na ilişkin yaptığı 'kaset' iması CHP ve İYİ Parti tarafından Tuzla Belediyesi önünde protesto edildi. İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, hukuki süreci başlattıklarını söylerken; CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ise "Her türlü ahlaksızlığı yapıp ahlak bekçiliğine soyunmuş zihniyet" diye tepki gösterdi.

İstanbul Tuzla Belediyesi’nin AKP’li meclis üyesi Türel Ağyol, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in görüşmesine ilişkin “Umarım bu geceki birliktelikten kaset çıkmaz" tweeti büyük tepki çekti.

AKP'li Ağyol'un gayriahlaki paylaşımı sonrası CHP ve İYİ Parti bugün Tuzla Belediyesi önündeydi. İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu ile CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, AKP'li Ağyol'un paylaşımına tepki göstererek açıklamalarda bulundu.

whatsapp-gorsel-2022-12-29-saat-12-58-47.jpg

'AK Parti'den bir tane tepki gelmedi'

Buğra Kavuncu'nun açıklamaları şöyle:

"Türk siyasi hayatı, çok partili hayata geçildikten sonra daima çok çekişmeli, çok heyecanlı ve kitlelerin katılımının fazla olduğu, vatandaşla siyasetin buluştuğu canlı bir varlık gibidir. Hatırlarsanız 80’lerin sonunda ve 90’lı yıllarda açık oturum programları olurdu. Bu programlarda, geçmişte her türlü çatışmayı yaşamış liderler bir araya gelir ve karşılıklı nezaket ve saygı içerisinde konuşurlardı.

Görüş ayrılıkları esas olsa da karşılıklı olarak milyonlarca insanı temsil eden siyasetçilerin karşılıklı saygıyı ve nezaketi asla bırakmadıklarını görüyoruz. Fakat son 20 yılda bunun ne kadar aşındığını, ne kadar korkunç bir düzeye taşındığını bugün yine gördük.

AK Parti Tuzla Belediye Meclis Üyesi olan bir şahıs, Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’le ve CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile ilgili iğrenç ithamlarda bulundu. Ve maalesef, aynı şeyi Cumhurbaşkanı veya herhangi bir AK Partili için yapılsa ayağa kalkacak olan bazı basın kuruluşları, köşe yazarları ve bizzat AK Parti’den şu ana kadar bir tane tepki gelmedi. Normal şartlar altında en çok tepkiyi AK Parti’den beklerdik fakat bunun aslında çok anlamsız olduğunu biliyoruz.

whatsapp-gorsel-2022-12-29-saat-12-58-47-001.jpg

'Balık baştan kokar'

Nereden biliyoruz? Bu öyle bir zihniyet ki; “Örtüsüz kadın perdesiz eve benzer” ifadeleriyle o travmatik bilinçaltlarını dışa vurur. Bu öyle bir kötülük ki; sokakta hak arayan vatandaşa “sürtük” hakaretini hiç çekinmeden söyler. Bu öyle bir iğrençlik ki; Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’e, canlı yayında ahlâksız ve çok adi iftiralar atar. Bu öyle bir terbiyesizlik ki; bir kadına “Kendi mabadı açıkta dururken başkalarını ayıplaması ahlaki düşüklüktür” diye hakaretler savurur. Bu öyle bir seviyesizlik ki; bir anneye, üstelik 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nden bir hafta önce “fosforlu” diye benzetme yapar.

Burada saydıklarım, çok büyük ve çok kötü bir zihniyetin yansımasıdır. O yüzden burada, AK Partili Tuzla Belediye Meclis Üyesi’nin kendisine idol aldığı, kendisinden bir şeyler bulduğu, güç aldığı odaklar var. Bu odakların kimler olduğunu da az önce size açıkladım. Yani balık baştan kokar.

'Hukuki süreci başlattık'

Farklılıklarımıza rağmen toplumsal değerlerimizi, örfümüzü, haysiyetimizi hiçe sayan bu saldırıla karşı elbette bir arada duracağız, saygıyı ve nezaketi bu saldırganlara öğreteceğiz. Mevkidaşım ve çalışma arkadaşlarına, bugün bizlerle beraber bu çirkinliği kınamak için buraya toplanan herkese çok teşekkür ediyorum. Türkiye vasata, zorbalığa, nezaketsizliğe, kavgaya ve karanlığa teslim olmayacak.

Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında ülkemizi nezakete, barışa ve aydınlığa el birliğiyle kavuşturacağız. Kimsenin şüphesi olmasın! Biz aynı zamanda bu şahısla ilgili bugün itibariyle de hukuki süreci başlatmış bulunuyoruz. Bu sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız."

whatsapp-gorsel-2022-12-29-saat-12-58-45.jpg

Kaftancıoğlu: Ahlaksızlıkta sınır tanımıyorlar

Buğra Kavuncu'nun ardından konuşan Canan Kaftancıoğlu ise şu ifadeleri kullandı:

"Bugün sadece bir kişiyi, bir ahlaksızı değil adına Ak diyen yürekleri ve beyinleri kapkara olmuş bir zihniyeti teşhir etmek ve çok yakında da bu memleketimizin başından def etmek için buradayız. Kaybettiler ve kaybettiklerini kendileri de gördükçe kötülükte sınır tanımayanların ahlaksızlıkta da sınır tanımadığını bu son olayla bir kez daha görmüş olduk.

Uykuları kaçıyor arkadaşlar. Memleket sevdalısı, güzel aydınlık bir geleceğe birlikte yürüyen Genel Başkanlarımızı ve onlara inanan milyonları gördükçe uykuları kaçıyor, kaçsın. Ne yaparlarsa yapsınlar fitne sokamadılar. Hayatta en mahir oldukları iş -çalmanın dışında- bölüp parçalayıp dağıtamadılar memleketin derdini kendilerine dert edinmiş Genel Başkanlarımıza dervişin fikri misali ahlaksız yorumlarda bulunmayı marifet saydılar.

Kıymetli yol arkadaşlarım, bu ahlaksız zihniyetin yaptıkları ve söyledikleri sadece genel bakanlarımızla ilgili değil elbette. Unutmayın, sayın Genel Başkanlarımız Sn. Akşener ve Sn. Kılıçdaroğlu’nun fotoğrafına bu yorumu yapabilen zihniyet; 6 yaşındaki kız çocuğumuzun sistematik istismarına yıllarca göz yuman zihniyettir.

whatsapp-gorsel-2022-12-29-saat-12-58-43.jpg

'Her türlü ahlaksızlığı yapıp ahlak bekçiliğine soyunmuş zihniyet'

Bu zihniyet; bir kadınla bir erkek, nerede ve ne amaçla bir araya gelmiş olurlarsa olsunlar, akıllarına cinsel çağrışımlardan başka bir şey getirmeyen zihniyettir. Bu zihniyet; spor yapan, bisiklete binen, erkek arkadaşlarıyla konsere giden kızlarımıza ve -ne yazık ki- özellikle başörtülü kızlarımıza çok özür dileyerek söylüyorum “fahişe” damgası yapıştıran, hepimize, biz kadınlara, hepimize “sürtük” diyebilen zihniyettir. Ve Bu zihniyet Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde bağımsızlık uğruna kadın -erkek omuz omuza kurtuluş savaşı vermiş kadim bir toplumu aşağılayan zihniyettir. Bir de bu zihniyet her türlü ahlaksızlığı yapıp utanmadan bir de ahlak bekçiliğine soyunmuş zihniyettir.

İşte tam da bu nedenle bizler önümüzdeki seçimin aynı zamanda bir zihniyet tercihi olacağını biliyoruz.
Bir tarafta : bulunduğu her yere kötülük yayan, sığ, ahlaktan yoksun, ahlaksızlıkta sınır tanımayan bir zihniyet. Diğer tarafta ise ülkesinin aydınlık geleceği için, 85 milyon için daha iyi, daha huzur dolu bir yaşam hedefleyen bir zihniyet. Bu nedenle bu ülkeyi karanlığa gömenlerle, nefes aldırmaya çalışanların mücadelesi diyoruz buna. Buğra Başkanımız ifade etti, özür dilemek kıymetli. Gereğini yapmak önemli ama en önemlisi bu zihniyeti hep birlikte def edebilmemiz.

Arsızlık ve ahlaksızlıkta sınır tanımayalar size sesleniyorum. Ülkesi için, halkı için, gelecek için çalışan kişilerin fotoğraflarına bakıp ne gördüğünüzü bilmeyiz ama bilin ki çok yakında gününüzü göreceksiniz.
Bu ahlaksız zihniyetinizin yok oluşunu göreceksiniz. Ve kötülüğünüzün karşısında kadınıyla, erkeğiyle yan yana omuz omuza cesaret göreceksiniz. 85 milyonu yoksulluk ve esaretten kurtaracak olan cesareti."

Kaynak:halktv.com.tr

Etiketler :