CHP Milletvekili: Biz 39 Milletvekilli Verildiğini Bilmiyorduk

CHP Milletvekili: Biz 39 Milletvekilli Verildiğini  Bilmiyorduk
CHP Ankara Millet Vekili Umut Akdoğan Halk TV Ekranlarında yayımlanan 'Söz Sende' programına konuk oldu. Siyaset gündemindeki seçim tartışmalarını ele alan Akdoğan 'Biz verilen 39 milletvekilliğini de bilmiyorduk' dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun hafta sonu İstanbul’da DEVA Partisi’nin bazı ilçe başkanlarıyla gizlice görüştüğü ve partisine katılmayı teklif ettiği iddia edildi. İddialara DEVA Partisi'nden sert tepki geldi. Bugün ise 13 ilçe başkanı DEVA Partisi'nden istifa etti.

CHP Ankara Millet Vekili Umut Akdoğan yaptığı açıklamalarda 'görüşmeden haberimiz yoktu' diyerek şu ifadeleri kullandı:

"Biz sütten ağzı yananlar olarak yoğurdu görünce üflemeye başlıyoruz. Biz son milletvekili seçiminde listelerimizden 66 sırayı diğer siyasi partilere verdik. Bunun simülasyonu yüzde 30 oy almamızdı. Biz yüzde 25'te kaldı. Bu olunca da 39 milletvekilinde kaldık. Bu 39 milletvekili çok konuşuldu. İşin bizim açımızdan en olumsuz yanlarından bir tanesi de milletvekili seçimlerinde bir ittifak yapmamamıza rağmen listelerimizde İYİ Parti'ye yer vermemizdi. Türkiye'de Çağdaş, Laik kim varsa kapılar açık olmalıdır. Bizim partimizde belediye başkanlıkları parti meclisinde yapılacak oylamayla belirlenir. Dolayısıyla şu an hiçbir belediyede adaylık açıklanmış değildir. Milletvekili seçimlerinde Anadolu'da çokça arkadaşımıza haksızlık ettik. Başka partilere yer açtık.

'39 MİLLETVEKİLİNİ DE BİLMİYORDUK'

Seçim ilk turda kazanılmış olsaydı biz şimdi Türkiye'nin yaralarına acil merhemler sürmekle meşgul olacaktık. Evet biz seçim kaybettik. Biz 14 Mayıs'ı takip eden bir toplantı daha yaptık. O toplantıda 'geleceğe dair umutları kaybediyoruz' dedim. İkinci tura giderken ve daha sonradan öğrenilmiş bir metin gördük duyduk. Örneğin biz o zaman bunu bilmiyorduk. İnanın 39 milletvekili işini de bilmiyorduk. Bir çağrı geldi dediler ki 'şu gün şu saatte toplanılacak' bu toplantı 3 kez ertelendi. Ertelenme sebebi diğer siyasi partilerle yapılan görüşmelerin uzamasıydı. Dolayısıyla geldiğimiz noktada biz bir siyasi partiye verilen sayının tüm siyasi partilere değiştirildiğini öğrenecek girdik. O toplantı da 35-40 dakika sürdü. Hangi sıra kime verildi bilinme şartı yoktu. Meğer sayı 66 imiş.

Kaynak:halktv.com.tr