Çiçeği burnunda Bakan’a ilk uyarı MHP’ye yakın sendikadan

Çiçeği burnunda Bakan’a ilk uyarı MHP’ye yakın sendikadan
Kabinenin açıklanmasıyla birlikte, Milli Eğitim Bakanı Tekin’e ilk uyarı MHP’ye yakınlığıyla bilinen Türk Eğitim-Sen’den geldi.MEB’in taşra teşkilatındaki yapılanmaya dikkat çeken sendikanın açıklamasında, “MEB taşra teşkilatını, sendika ve STK görünümlü yapıların tahakkümüne mahkum bırakan anlayış değişmediği müddetçe hiçbir kişi, proje ve programın başarılı olması söz konusu olamaz” denildi.

Milliyetçi sendikalar uzun yıllardır MEB’in taşra teşkilatını vakıf ve dernekler tarafından yönetildiğini iddia ederek, bu durumu eleştiriyor. MHP’ye yakınlığıyla bilinen Türk Eğitim-Sen, kabinenin açıklanmasıyla birlikte yazılı bir açıklama yaparak yeni Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’i taşra teşkilatındaki yapılanma konusunda uyardı. Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan imzalı açıklamada, eğitimin ve eğitim çalışanlarının devasa sorunlarının yeni dönemde çözüm beklediğini belirtti. Açıklamada, “Fakat gözden kaçırılmamalıdır ki, bu sorunların başında yıllar içerisinde eğitimde çalışma barışının bozulmuş olması gelmektedir. Çok uzun yıllardır tahrip edilmiş olan çalışma barışının yeniden tesis edilmesi için, tüm paydaşlarla hakkaniyet ilkesiyle işbirliği içerisinde birlikte çalışma iradesini görmek istiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

‘STK görünümlü yapıların tahakkümü’

“Özellikle, MEB taşra teşkilatını, sendika ve STK görünümlü yapıların tahakkümüne mahkum bırakan yönetim anlayışı değişmediği müddetçe hiçbir kişi, proje ve programın başarılı olması ve eğitim çalışanlarının motivasyonunun sağlanması söz konusu olamayacaktır” ifadelerinin kullanıldığı açıklamada, “Hafızalarımızda hala canlıdır ki, özellikle 2014-2018 yılları arasında MEB’de mülakat zemininde yürütülen yönetici atama sistemi hala etkilerini sürdüren büyük kırılmalara neden olmuştu. Onbinlerce kurum yöneticisi, sadece mensubiyetler üzerinden yürütülen tasarruflarla alaşağı edilmiş, yerlerine mülakatlar marifetiyle önemli çoğunluğunun tek vasıfları ‘yandaş’ olan yöneticilere makamlar ulufe olarak tahsis edilmişti. Bu durum iyi yetişmiş, birikim sahibi ve bu ülkeye hizmet etme sevdasındaki binlerce eğitimcinin kurumlara ve dolayısıyla devlete olan güvenini rencide etmektedir” denildi.

Liyakat vurgusu

Benzeri bir durumların yaşanmaması için MEB yönetiminin, Bakanlığa bağlı tüm yönetici pozisyonlarını sınav başarısı odağında tanzim etmesi gerektiğinin vurgulandığı açıklamada özetle şu ifadeler yer aldı: “Hele ki, akademik başarısı en yüksek olan öğrencilerimizin okuduğu proje okullarımızın yönetici ve öğretmen atamalarının keyfiyetten uzak şekilde liyakat temelli bir sisteme kavuşturulması olmazsa olmaz bir husustur. Milli Eğitim Bakanlığı, yetişmiş kadroları bulunan, Cumhuriyet tarihi boyunca Türk eğitim sistemini düzenleyen ve yöneten büyük bir birikime sahip köklü bir kurumdur. Bu itibarla eğitim politikalarının oluşturulması ve yönetilmesi süreci, ‘Dışarıdan yapıların’ mutfağında değil, Bakanlık teşkilatının inisiyatifinde yürütülmelidir. Pandemi ve deprem felaketleri nedeniyle oldukça yıpranan eğitim hayatımızı onaracak tedbirler hiçbir ekonomik ve bürokratik sınırlamaya maruz bırakılmadan hızlıca hayata geçirilmelidir Öğretmen açığı giderilmeli, okullarımızdaki memur, hizmetli ve güvenlik görevlisi ihtiyaçları hızlıca karşılanmalıdır.”

‘Vakıf görünümlü çeteler…’

* Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, sendikanın da sitesinde yer alan 8 Haziran 2020’de yer alan bir haberde, MEB’in taşra teşkilatını çetelerin yönettiğini iddia ederek, “Ben, Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’a iş başına geldiği günden beri şu çağırıyı yapıyorum: Sayın Bakan MEB in özellikle taşra teşkilatı, sendika görünümlü, vakıf görünümlü, cemiyet görünümlü, dernek görünümlü çeteler tarafından tahakküm altına alınmıştır. İşgal edilmiştir. MEB in taşra teşkilatını, bakanlık merkez teşkilatı yönetmiyor. Bu çeteler yönetiyor. Bu çeteleri temizlemediğiniz müddetçe başarılı olma şansınız yok diyorum. Hâlâ bu süreç devam ediyor” demişti.

Kaynak:halktv.com.tr

Etiketler :