Kılıçdaroğlu'nun adaylık ilanında diploma detayı!

Kılıçdaroğlu'nun adaylık ilanında diploma detayı!
CHP Meclis Grubu, Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilmesine ilişkin grup karar aldı. Kılıçdaroğlu'nun adaylık ilanını duyuran CHP'li Erdem, diploma vurgusu yaparak "Kılıçdaroğlu’nun içinde 'üniversite diploması' ve gerekli diğer belgeleri içeren adaylık başvurusu YSK’ya teslim edildi" dedi.

CHP grup toplantısı sona erdi. Grup toplantısı sonrası Grup Başkanvekili Engin Özkoç bir açıklama yaptı. Özkoç, "Oybirliği ile CHP'nin adayı resmen Kemal Kılıçdaroğlu'dur" dedi.

Özkoç, çarşamba günü Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) başvurunun yapılacağını açıkladı.

'Üniversite diploması' göndermesi

CHP PM üyesi Eren Erdem, kararın ardından Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "13. Cumhurbaşkanımız Sn.Kemal Kılıçdaroğlu’nun içinde 'üniversite diploması' ve gerekli diğer belgeleri içeren adaylık başvurusu YSK’ya teslim edildi. Hayırlı olsun..." ifadelerini kullandı.

'Diploma davası'nda ne olmuştu?

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diplomasının paylaşılması için Marmara Üniversitesi’ne başvurmuştu. İsteğin reddedilmesi üzerine konu Bilgi Edinme ve Değerlendirme Kurulu’na taşınmış ancak kurul da başvuruyu reddetmişti.

HKP de ret kararlarına karşı dava açmıştı.

Erdoğan’ın diplomasına ilişkin bilgilerin kişisel veri olarak değerlendirilemeyeceği, ülkeyi temsil eden cumhurbaşkanının alelade bir kişi olmadığı gerekçesiyle açılan davada, Ankara 14. İdare Mahkemesi de ret kararı vermişti.

Kaynak:ANKA

Etiketler :