CHP'li Vekilden TBMM'ye Kanun Teklifi

CHP'li Vekilden TBMM'ye Kanun Teklifi
CHP Ankara Milletvekili Umut Akdoğan hayvan bakımevlerine yapılacak bağış ve yardımların vergi indirimine tabi tutulmasını talep etti.

CHP Ankara Milletvekili Umut Akdoğan, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu ile 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu'nda değişiklik yapılmasına ilişkin TBMM Başkanlığı'na kanun teklifi sundu.

Akdoğan, sokak hayvanları için hayvan bakımevlerine yapılacak bağış ve yardımlar için ilgili kurum ve kuruluşların vergi indirimi kapsamına alınmasını teklif etti.

Akdoğan, "Biz öldürmek değil yaşatmak odağından konuya yaklaşıyoruz. Tıpkı insanı yaşatmayı hedeflediğimiz gibi, hayvanları da ağacıyla çiçeğiyle bitkileri de yaşatmak bizim temel odağımız" dedi. Sokak hayvanlarını öldürmenin sorunu çözmeyeceğini dile getiren Akdoğan, "Bunun için de her soruna öldürmekle çözüm öneren bir grubun katliamcı zihniyetine değil, akla, vicdana ve bu toprakların kültürüne uygun çözümler üretilmeli. Sokak hayvanları sorunu var. Ama bu sorunun çözümü öldürmek değil" dedi.

Akdoğan'ın 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu ile 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu'nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifinin gerekçesinde, "Teklif ile hayvan bakımevleri inşası dolayısıyla yapılacak harcamalar veya bu tesislerin inşası için ilgili kuruluşlara yapılacak her türlü bağış ve yardımlar ile mevcut tesislerin faaliyetlerini devam ettirebilmeleri için yapılan her türlü nakdi ve ayni bağış ve yardımların tamamının gelir ve kurumlar vergisi beyannamesinde bildirilecek gelirlerden yapılabilecek indirimler arasında yer alması böylece bu hayvan bakımevleri için kaynak sağlanması için yasal düzenleme yapılması amaçlanmaktadır" denildi.

Kaynak:ANKA