CHP'li Belediyeler Buluşuyor: İmamoğlu ve Yavaş Deneyimlerini Paylaşacak

CHP'li Belediyeler Buluşuyor: İmamoğlu ve Yavaş Deneyimlerini Paylaşacak
31 Mart yerel seçimlerinde 14 büyükşehir, 21 il, 337 ilçe ve 48 belde belediyesi olmak üzere toplam 420 belediye başkanlığı kazanan CHP belediye başkanları hafta sonu Ankara’da buluşacak. Toplantıda yerel yönetimlerin sağlıklı çalışması için kurulacak sistem üzerine değerlendirmeler yapılacak.

31 Mart yerel seçimlerinde CHP, 14 büyükşehir, 21 il, 337 ilçe ve 48 belde belediyesi olmak üzere toplam 420 belediye başkanlığı kazandı. Önceki yerel seçimlere kıyasla, CHP'nin elindeki belediye sayısı önemli ölçüde arttı; önceki yerel seçimde CHP'nin kazandığı belediye sayısı 263'tü. Ancak bu sefer, sadece Hatay ve Kırklareli'ni az farkla kaybeden CHP, Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya ve Bursa gibi Türkiye'nin en büyük 5 ilinde yerel iktidarı ele geçirerek büyük bir başarı elde etti. Bir sonraki yerel seçime kadar CHP, Türkiye ekonomisinin %80'ine ve nüfusunun %65'ine hizmet veren belediyelerde yönetimde olacak.

‘HATA YAPMA ŞANSIMIZ YOK’

Gazete Duvar'dan Ceren Bayar'ın haberine göre; CHP yöneticileri, seçim sonuçlarının kentlerindeki memnuniyeti gösterdiğini ancak artan sorumluluklarıyla farkında olduklarını belirtti. 2028'de iktidara gelmeyi hedefleyen CHP, hata yapma lükslerinin olmadığını vurguladı. Bu doğrultuda, sorumluluklarını yerine getirmek için hızla çalışmalara başladıklarını ve belediyeleri güçlendirmek için kapsamlı hazırlıklar yaptıklarını ifade etti.

BELEDİYE BAŞKANLARI TOPLANTISINA İL BAŞKANLARI DA KATILACAK

CHP, önümüzdeki dönemin yol haritasını belirlemek amacıyla Parti Meclisi ve MYK toplantılarını düzenleyerek başlayacak. Bu hafta sonu ise iki gün boyunca belediye başkanları toplantısı gerçekleştirilecek; bu önemli toplantıya il başkanları da katılacak.

KURUMSAL YAPI GÜÇLENDİRİLECEK; DİSİPLİNLİ, BİLİMSEL, DENETLENEBİLİR BİR SİSTEM KURULACAK

Partinin temel hedefi, önümüzdeki dönemde kurumsal yapısını güçlendirmek olacak. Parti kaynaklarına göre, uluslararası standartlara uygun, daha disiplinli, denetlenebilir ve bilimsel bir sistem oluşturulacak.

Yerel seçimlerde veri odaklı çalışmanın başarı getirdiğini gören CHP, bu benzer yöntemleri yerel yönetimlerde de uygulayacak. Yerelde alınacak kararlarda uzmanlık, bilim ve veriler öncelikli olacak.

'BELEDİYELERDE İŞLEYİŞ KİŞİLERE GÖRE ESNETİLMEYECEK’

Belediyelerin işleyişinde denetlenebilirlik ve şeffaflık öncelikli olacak. Genel merkezle uyumlu ve tüm belediyelerde geçerli bir sistem oluşturulacak. Kurulacak kurumsal ilkeler, kişilere göre esneklik göstermeyecek ve disiplin süreçleri oluşturulacak.

BÜYÜKERŞEN BAŞKANLIĞINDA YEREL YÖNETİM KOMİSYONU KURULACAK

Ayrıca, belediyelerin genel merkezle koordinasyonunu sağlayacak bir komisyon da kurulacak. Bu komisyonun başında ise Eskişehir’in önceki dönem belediye başkanı Yılmaz Büyükerşen yer alacak. Büyükerşen başkanlığındaki komisyon, CHP'li belediyelerin denetimi, şeffaflığı, disiplini ve projeleri üzerinde çalışacak. Komisyon, belediyeler arasındaki uyumu sağlayacak ve bilimsel değerlendirme kriterlerini kullanarak etkili bir kontrol sağlayacak.

ALANINDA UZMAN DANIŞMA KURULU

Komisyonda Büyükerşen’in yanı sıra Murat Karayalçın gibi geçmişte CHP’de görev alan deneyimli siyasetçiler de yer alacak. Aynı zamanda yerel yönetimler alanında akademik kariyere sahip kişiler, iş dünyasından tanınan simalar ve ekonomiden mimariye farklı disiplinlerde uzman isimler de komisyona katkı sunacak.

İMAMOĞLU VE YAVAŞ’TAN YENİ BAŞKANLARA DENEYİM AKTARIMI

Hafta sonu gerçekleşecek toplantıda partinin geçen dönemde olan belediye başkanlarının sunumları da olacak. İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanları da yeni belediye başkanlarına geçen dönem deneyimlerini aktaracakları bir sunum yapacak.

Etiketler :