CHP'de Abdüllatif Şener Tartışması Büyüyor

CHP'de Abdüllatif Şener Tartışması Büyüyor
Eski CHP Genel Başkan yardımcısı Parti Meclisi Üyesi ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba Halk TV muhabirine yaptığı özel açıklamada; “Yıllardır birileri CHP’ye omurgasız siyasetçileri getiriyor. Bu siyasetçiler hep CHP’yi yarı yolda bırakmış ve CHP’ye zarar vererek CHP’den ayrılmışlardır. Bu Omurgasız siyasetçileri CHP’ye getirenler bedel ödemelidir.” ifadelerini kullandı.

CHP’nin ağır toplarından olan Parti Meclisi Üyesi ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba Halk TV Muhabiri Ferit Demir’e yaptığı açıklamada çok çarpıcı ifadeler kulandı. Veli Ağbaba açıklamasında, “Abdullatif Şener’in yaptıkları ve CHP’yi nasıl sattığı ortada bu siyasetçileri kim CHP’ye getiriyorsa hesap vermeli ve bedel ödemelidir.” dedi.

CHP’de kurultay ve değişim tartışmaları devam ederken CHP Malatya milletvekili Veli Ağbaba çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ağbaba Abdullatif Şener’in Millet ittifakının Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vermediğini açıklamasının ardında CHP içinde başlayan sağcı siyasetçileri CHP içine kim getirdi tartışmalarına yeni bir boyut getirerek bu siyasetçileri kim getirdiyse bedel ödemelidir diyerek şu çarpıcı açıklamayı yaptı; “Abdullatif Şener tekrar Milletvekili adayı gösterilmeyince yaptığını bütün Türkiye göndü. CHP’ye ve Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vermediğini açıkladı. CHP’ye bir çok suçlamalarda bulunarak istifa ettiğini açıkladı. Bu zihniyetteki siyasetçiler yılardır CHP’ye büyük zararlar veriyor. Kim Abdullatif Şener’i CHP’ye getirdi ise, kim referans oldu ise ondan hesap sorulmalı ve bedel ödemelidir. CHP’yi bu duruma düşürmek asla kabul edilmez.”

Veli Ağbaba geçmişte de Abdullatif Şener örneklerinin çok olduğunu ve bu siyasetçileri CHP’ye getirenlerin hiçbir zaman bedel ödemediğini sadece CHP’nin zarar gördüğünü belirterek açıklamalarını şöyle sürdürdü; “Abdullatif Şener en son örnek, yakın geçmişte Aydın Ayaydın örneği var, Sinan Aygün örneği var, bunlardan ders alınmadı. CHP ilkeli ve köklü bir siyasi partidir. Geçmişte de bugün de bu omurgasız siyasetçiler CHP içine sokularak hep CHP’ye zarar verildi ve bu siyasetçiler hep CHP’ye oy kaybettirdiler. Bir CHP’li olarak şunu çok net söylüyorum. Geçmişte Sinan Aygün’ü, Aydın Ayaydını bugün Abdullatif Şener’i kimler CHP’ye getirip CHP’ye bu kötülüğü yaptıysa, kimler bu isimlere referns olduysa onlar mutlaka bedel ödemeli. Ama görüyoruz ki hala bu konuda bir tek adım bile atılmadı bu mantık asla kabul edilmez.”

CHP listelerinde Meclise giren milletvekilleri yarın yine CHP aleyhine konuşup AKP ile birlikte hareket ederlerse bunun hesabını kim ödeyecek?

Veli Ağbaba CHP listelerinde Seçilen Deva, Gelecek ve Saadet Partili milletvekillerinin de yarın CHP’ye zarar verme gerçeği ile karşı karşıya olduklarını belirterek açıklamasını şöyle sürdürdü; “Bizim listelerimizden 30’dan fazla milletvekili seçildi ve anında CHP’den istifa ettiler. Başka partilere bu kadar fazla milletvekili kontenjanı tanınmasını da doğru bulmuyorum. Her gün bu milletvekillerinden farklı açıklamalar geliyor ve yarın CHP aleyhine de açıklamalarda bulunacaklar, hatta CHP’nin karşısında bile durabilirler. Bu milletvekillerinin yakın gelecekte AKP ile işbirliği yapmayacağının garantisini kim verebilir? Bu durumlar ve bu gerçekler hep CHP’nin kurumsal kimliğine zarar veriyor ve oy kaybına neden oluyor. Tekrar ediyorum CHP’ye zarar veren, CHP’yi yarı yolda bırakan ve mantık dışı açıklamalar yaparak CHP’den istifa eden bu omurgasız siyasetçileri CHP’ye getirenler mutlaka bedelini ödemelidir, bu konuda hepimiz bir beklenti içindeyiz. Şunu da belirtmek isteriz. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun açılım politikası yanlış değildi. Ancak ittifak partilerine tanınan milletvekili kontenjanı sayısı parti örgütümüzü ve tabanımızı rahatsız etti, bunu da görmemiz lazım. Partiye gelen ilkeli ve düzgün politikacılar da var elbet, bu isimler CHP’yi satmadılar ve ilkelerine bağlı kaldılar. Ancak diğer çoğunluğun yaptıklarını da görmezden gelemeyiz. Ben bu konuda partimin tüm kurullarında gerekli uyarıları yapmış olmanın verdiği vicdani duyguyla bugün de parti tabanımızın yüklediği sorumlulukla bu konuları dile getiriyorum, getirmeye de devam edeceğim.”

Kaynak:halktv.com.tr