Araştırmacı Bekir Ağırdır, Son Durumu Anlattı: İstanbul'da Ekrem İmamoğlu Mu Önde Murat Kurum Mu?

Araştırmacı Bekir Ağırdır, Son Durumu Anlattı: İstanbul'da Ekrem İmamoğlu Mu Önde Murat Kurum Mu?
Yerel seçimlere iki ay kaldı. 31 Mart'ta gerçekleştirilecek seçimler için gözler İstanbul'da. Ekrem İmamoğlu ve Murat Kurum arasında gerçekleşecek seçim yarışına dair Araştırmacı Bekir Ağırdır, değerlendirmede bulundu. Peki İmamoğlu-Kurum yarışında son durum ne?

31 Mart yerel seçimleri için gözler İstanbul'da. Yerel seçimlerde CHP'nin adayı mevcut başkan Ekrem İmamoğlu, AKP'nin adayı Murat Kurum, İYİ Parti adayı Buğra Kavuncu, Zafer Partisi adayı Azmi Karamahmutoğlu, Saadet Partisi adayı Birol Aydın yarışacak.

Ancak yarışın Ekrem İmamoğlu ve Murat Kurum'un arasında kızışacağı görülüyor. Araştırmacı Bekir Ağırdır, İstanbul'daki son durumu değerlendirdi.

ekrem-imamoglu.jpg

EKREM İMAMOĞLU MU ÖNDE MURAT KURUM MU?

Araştırmacı Bekir Ağırdır, Oksijen'deki yazısında yerel seçimlerde ilgi ve gerilimin odağının İstanbul olacağını belirtti.

Yarışın başa baş olduğunu ifade eden Ağırdır, “İmamoğlu yarışa önde ve neredeyse CHP oyundan 10-12 puan daha yüksekten başlıyor gibi görünüyordu. Fakat şimdi İyi Parti adayı Buğra Kavuncu, Zafer Partisi adayı Azmi Karamahmutoğlu, Saadet Partisi adayı Birol Aydın’ın partilerinin oylarından İmamoğlu’na gidecek oyları en aza indireceği muhakkak. DEM Parti’nin de oldukça yüksek profilli bir aday çıkarması bekleniyor. CHP’nin adaylık sürecindeki umutsuzluk çoğaltan tutumu ve tercihleri de dikkate alındığında CHP oyunun artmasını beklemek gerçekçi değil” analizi yaptı.

murat-kurum.jpg

"BAŞA BAŞ YARIŞ"

Ağırdır, “Muhalefetteki dağılmaya ve yıkıcı karşılıklı söylemlere bakılınca İmamoğlu’nun iki ay önceki kağıt üzerindeki avantajının kaybolduğunu ve İmamoğlu-Kurum yarışının baş başa yakın bir noktadan başladığını söyleyebiliriz” dedi.

Ağırdır, yazısında şu ifadelere yer verdi:

“Son iki aydır yayınlanan araştırmalar hâlâ iktidar yandaşı ve karşıtı bloklar arası seçmen geçişinin olmadığını, iktidar blokunun ülkede yüzde 42-44, İstanbul’da yüzde 40-42 aralığında olduğunu gösteriyor. Aynı araştırmalarda İmamoğlu önde ve CHP’nin 10-12 puan üstünde görünüyordu. Şimdi iki ay önceki avantajının kaybolduğunu ve yarışın başa baş başladığını söyleyebiliriz” değerlendirmesinde bulundu.

bekir-agirdir.jpg

Etiketler :