Erdoğan'ı Telaşlandıran Erime! Araştırmalarda Ortaya Çıktı

Erdoğan'ı Telaşlandıran Erime! Araştırmalarda Ortaya Çıktı
Gazeteci Nuray Babacan'ın kulis yazısına göre tabanında önemli bir yer edinen emekli seçmen AKP'den uzaklaşıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2024'ü emekli yılı ilan etti. Son zamla birlikte en düşük emekli maaşı 10.000 bin TL'ye çıktı, bayram ikramiyesinin ise 5 bin TL yapılacağı konuşuluyordu ki, rakam 3 bin TL'de kaldı, emekliler mutsuz.

Gazete Pencere yazarı Nuray Babacan, AKP'nin emekli çıkmazını yazdı.

Babacan'ın yazısına göre "Ekonomik krizden en çok etkilenen kitlenin partiden uzaklaştığı ortaya çıktı."

TABANDAKİ 65 YAŞ

Babacan'ın yazısının ilgili bölümleri şöyle:

"Parti yönetimi, tabanlarının halen kendileriyle hareket edip etmediğini araştırırken, ilginç sonuçlara ulaştılar. AKP’nin seçmen tabanında, 65 yaş üstü önemli bir yer tutuyor.

Ancak, son dönemdeki ekonomik kriz ve bir türlü dizginlenemeyen enflasyonun sonuçları seçmen tabanının uzaklaşmasına neden oldu.

AKP’den uzaklaşan bu grupta, yüzde 30 oranında erime olduğu ortaya çıktı. Gençlerin oyları konusunda sıkıntı yaşayan parti, orta yaş seçmenine kıyasla emekli ve yaşlı seçmeninde çözülme saptadı.

EKONOMİK FATURA

Emeklilerin ekonomik durumu, son yıllarda katlanarak artan hayat pahalılığı, emekli maaş artışında son dönemde yaşanan sorunlar ve son olarak Çalışma Bakanı tarafından 5 bin lira planlandığı açıklanmış olmasına rağmen 3 bin lirayla sınırlı kalan bayram ikramiyesinin bu olumsuz sonucun nedeni olduğu konuşuluyor.

FREN YAPTILAR

Bakanlar Kurulu toplantısında, 5 bin liralık ikramiyenin maliyetinin açıklanan para politikasını zorlayacağına ilişkin Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından yapılan sunumun, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı etkilediği ve frene basıldığı aktarılıyor. Ama bu konuda hala beklenti var, onu da belirtelim. Şimşek’in enflasyonun kontrol altına alınmasına ilişkin tarihi sürekli ileri attığı ve seçim vaatlerinin yarattığı sonuçlardan memnun olmadığı söyleniyor.