AKP'de Moraller Çok Bozulacak! 5 Milyon AKP Seçmeninin 3 Milyonu Kime Oy Verdi?

AKP'de Moraller Çok Bozulacak! 5 Milyon AKP Seçmeninin 3 Milyonu Kime Oy Verdi?
31 Mart yerel seçimlerinde ikinci parti konumuna düşen AKP'yle ilgili bir analiz de kamouyu araştırmacısı Can Selçuki'den geldi. t24'e konuşan Can Selçuki, AKP'den farklı partilere geçen oyları açıkladı.

Kamuoyu araştırmacısı Can Selçuki, CHP'nin yerel seçimle birinci parti konumuna yükselmesinin ardından bir analiz yaptı.

T24'ten Ceren Bala Teke'ye konuşan Can Selçuki, Yeniden Refah Partisi'nin 'başarısı'nın AKP'li seçmene değil, Yeniden Refah'ın seçim organizasyonuna bağlı olduğunu söyledi.

Selçuki, AKP seçmeninin oy dağılımını da açıkladı, CHP’nin 31 Mart seçimlerinde 24 belediye almasında Yavaş ve İmamoğlu’nun etkisi olduğunu belirtti.

secim.jpg

'5 MİLYON AKP SEÇMENİNİN 3 MİLYONU FARKLI PARTİLERE OY VERMİŞ'

Selçuki şöyle konuştu:

Hazır yeri gelmişken seçimdeki oy geçişkenlikleri hakkında da yaptığımız analizin sonuçlarını paylaşmak isterim. 2023 seçimleriyle 2024 seçimlerini sandık bazlı kıyasladığımızda Mayıs 2023’te AK Parti’ye oy veren seçmenin yaklaşık yüzde 30’unun bu seçimde AK Parti’ye oy vermediğini görüyoruz. Bu yüzde 30’luk kitlenin dağıldığı 3 temel blok var. Yaklaşık 2 milyon AK Parti seçmeni sandığa gitmezken, 1.5 milyonu CHP’ye ve 1.4 milyonu da YRP’ye oy vermiş.

secim1.jpg

Dolayısıyla 2023’te AK Parti’ye oy veren ancak bu seçimde vermeyen yaklaşık 5 milyon seçmenin 3 milyonu başka iki partiyi tercih etmiş. Bu sonuç bize gösteriyor ki sandığa gitmeyen AK Parti seçmeni çok ciddi bir kitleyi oluşturmakla beraber özellikle CHP ve YRP’nin sandık başarısını açıklayan tek faktör değil.

2023’te oy kullanmayan 1.4 milyon seçmenin bu seçimde CHP’den yana tercih kullandığını görüyoruz. Kuşkusuz bu seçmenin önemli bir kısmını ilk defa oy kullanan gençler oluşturuyor.”