80 MİLYON LİRALIK YATIRIMLA MENEMEN’İN SU SORUNU ÇÖZÜME KAVUŞUYOR

80 MİLYON LİRALIK YATIRIMLA MENEMEN’İN SU SORUNU ÇÖZÜME KAVUŞUYOR
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Seyrek ve Villakent mahallelerinin uzun yıllardır yaşadığı içme suyu sorununu çözüme kavuşturacak 80 milyon liralık yatırımlı projenin temelini Menemen’de attı.

Başkan Soyer, ‘Görülse de görülmese de toprağı kazıp İzmir’in altyapısını güçlendiriyoruz. Öncelikli hedefimiz İzmir’in her mahallesine her hanesine kesintisiz ve sağlıklı içme suyu hizmeti sağlamak’’ dedi.

Seyrek’te düzenlenen temel atma törenine İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Barış Karcı, Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, İZSU Genel Müdürü Ali Hıdır Köseoğlu, Eshot Genel Müdürü Erhan Bey, CHP Menemen İlçe Başkanı Hüseyin Özbey, eski Seyrek Belediye Başkanı Nurgül Uçar, meclis üyeleri, muhtarlar, Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve yurttaşlar katıldı. Soyer, konuşmasında bu sene içerisinde Narlıdere metro ve Çiğli travmayını da bitireceklerinin de müjdesini verdi.

KAYNAKLAR İZMİR’İN GERÇEK ÖNCELİĞİNE KULLANILIYOR

İzmir’de son dört yıldır altyapı çalışmalarına büyük yatırım yaptıklarını ifade eden Başkan Tunç Soyer, ‘’Bugün 75 kilometrelik hattın temelini atarak Menemen Seyrek ve çevresini içme suyuyla buluşturuyoruz. Kaynaklarımızı İzmir’in gerçek önceliklerine ayırıyoruz.’’ dedi.

PROJE TARIM VE KIYIBALIKÇILIĞINI DA DESTEKLEYECEK!

Seyrek ve çevre mahallerinin eskiyen altyapısından kaynaklı arızalar suyun ciddi oranda kaybına neden olurken projeyle birlikte 75 kilometrelik modern içme suyu hattı Seyrek ve çevre illerin kesintisiz su ihtiyacını karşılayacak. Soyer temel atma töreninde yaptığı konuşmada, “100. Yılda 100 Proje’ yatırımlarımız kapsamında duyurduğumuz gibi, kent genelinde toplam 40 paket atık su arıtma tesisini hizmete alıyoruz. Bu tesislerden ikisi Menemen Alaniçi’nde kuruyoruz. Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi’nde 1 milyar liralık yatırımla kuracağımız atık su geri kazanım ünitesini tamamladığımızda, buradan kazanacağımız A kalite sulama suyunu Menemen Ovası’na vererek sulama maliyetlerini çok ciddi oranda düşüreceğiz. Tarımı ve Körfez’deki kıyı balıkçılığını destekleyeceğiz.” dedi.

HEDEF İZMİRLİLERE KESİNTİSİZ VE SAĞLIKLI SU SAĞLAMAK!

Başkan Tunç Soyer, 2019 yılından bu yana 3 atık su ve 4 paket atık su arıtma tesisinin hizmete alındığını ve iki tesisinde kapasitelerini arttırıp toplamda 460 milyon liralık yatırım yaptıklarını dile getirdi. İzmirlilere kesintisiz ve sağlıklı içme suyu sağlama hedefiyle son 4 yılda 10 içme suyu arıtma tesisini hizmete sunduklarını 290 adet sondaj kuyusu ile İzmir’e yeni su kaynakları kazandırdıklarını ifade etti.

‘’100. YILDA 100 PROJE’’ İLE MENEMENE YATIRIMLAR SÜRECEK!

‘’100. Yılda 100 Proje’’ yatırımları kapsamında kent genelinde 40 paket su arıtma tesisinin hizmete alınması beklenirken bu tesislerden ikisi ise Menemen Alaniçi’nde kurulacak.

Ulukent ve Merkez Mahalllerinde toplam 15 kilometrelik atık su imalatı yapılacak. Yıl sonunda hayata geçmesi planlanan projenin değeri 125 milyon lirayı buluyor.

Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi’nde 1 milyar liralık yatırımla kurulacak atık su geri kazanım ünitesini tamamladığında buradan kazanılacak A kalite sulama suyu, Menemen Ovası’na verilecek ve bölgedeki sulama maliyetleri düşürülecek.

35 milyon lira yatırımla Gediz Havzası’na hizmet verecek 35 sondaj kuyusu açmak için çalışmalar da devam ediyor. Bu kuyulardan dördü Menemen’de yer alacak.

Türkelli ve Emiralem’de ekonomik ömrünün sonuna gelen içme suyu hatları da yenilenecek. 125 milyon lira maliyetle 94 kilometrelik yeni içme suyu hattı ile bölgenin içme suyu altyapısı güçlendirilerek kayıp kaçak oranları da düşük seviyelere çekilecek.

Asarlık bölgesinde 13 milyon liralık yeni bir proje daha hayata geçirilecek. Yağmur suyu ayrıştırma imalatları ile bölgedeki taşkınların önüne geçilecek.

İZSU Genel Müdürlüğü 2019 yılından bu yana Menemen’e 90 milyon liralık yatırım yaptı. Devam eden projelerle birlikte bu yatırımın tutarı 275 milyon lirayı bulacak. Bakan Soyer, temel atma töreninde yaptığı konuşmada bu sene içerisinde Narlıdere metro ve Çiğli travmayını da bitireceklerinin müjdesini verdi.

izmir2.jpegizmir.jpeg