58 Mahalleli İlçeyi Kazanan İlk Kadın Belediye Başkanı! Görevi Devralmanın Gururunu Yaşıyorum

58 Mahalleli İlçeyi Kazanan İlk Kadın Belediye Başkanı! Görevi Devralmanın Gururunu Yaşıyorum
İzmir Karabağlar’ın ilk kadın belediye başkanı Helil İnay Kınay, “Bir kadın belediye başkanı olarak görevi devralmanın gururunu yaşıyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde ülkemizin çağdaş aydınlık geleceğinde kadınlara ve gençlere verdiği önemin bugün göstergelerinden bir tanesiyim, bunun bir parçası olmak benim için çok değerli” dedi.

31 Mart yerel seçimlerinde CHP'den Karabağlar Belediye Başkanı seçilen Helil İnay Kınay, mazbatasını aldıktan sonra çalışmalarına başladı. Karabağlar’ın ilk kadın belediye başkanı ünvanına sahip olan Helil İnay Kınay, seçim döneminde yaptıkları çalışmaları ve görev süresi boyunca hayata geçireceği projeleri ANKA Haber Ajansı’na anlattı.

“Karabağlar’da kadının ne işi var? Kadından Belediye Başkanı mı olur?” soruları ile zaman zaman karşı karşıya kaldığının belirten Başkan Helil İnay Kınay, “Bizler bu anlayışa karşı hayatın yarısı olan kadınlar olarak Karabağlar’da kadının gücünü ve emeğini gördük çünkü kadınların çok emeği var. Karabağlar’da her bir sokak da her bir esnafta biz sesimizi birlikte büyüttük seçim ve sandıktan çıkan sonuçlarla beraber, ben o mazbatayı alırken tüm kadınlar için, gençler için emekçiler için emekliler için Karabağlar’ın hepsi için aldım” dedi.

Seçim kampanyası boyunda her gün artan sevgi ve destek ile çalıştıklarına vurgu yapan Helil İnay Kınay, “Yaklaşık 60 gün süren bir yolculuk yaptık ve yeni bir başlangıca imza attık. Karabağlar’da ve bununla beraber hep şunu sormuştum: Var mısınız, tüm hayallerimizi umutlarımızı kentlere dair, ülkeye dair inançlarımızı paylaşmaya? Ve bu 60 günde boyunca her gün artan bir ivme ile kadınlarla gençlerle çocuklarla emekçilerle beraber ne kadar çok olduğumuzu gördük. Karabağlar’da biz varız dedik ve bir kadın belediye başkanı olarak da aslında Karabağlar’da kadının ne işi var kadından belediye başkanı olur mu? Anlayışına karşı bizler hayatın yarısı olan kadınlar olarak Karabağlar’da kadının gücünü ve emeğini gördük çünkü kadınların çok emeği var Karabağlar’da, her bir sokakta her bir esnafta, biz sesimizi birlikte büyüttük. Seçim ve sandıktan çıkan sonuçlarla beraber, ben o mazbatayı alırken tüm kadınlar için, gençler için emekçiler için emekliler için Karabağlar’ın hepsi için aldım ve biliyorum ki bundan sonra yolculuğumuz büyüyerek devam edecek” dedi.

GÜVENLİ BARINMA HAKKIMIZ”

Karabağların en büyük sorunlarından kentsel dönüşüm konusunu kuracakları bir komisyonla çözmeyi hedeflediklerini vurgulayan Helil İnay Kınay, şunları söyledi:

“Kentsel dönüşüm ülkemizin en önemli ve öncelikli problemi Karabağlar’da bizim de öncelikli olarak değerlendirdiğimiz ve seçim kampanyamız boyunca da çalıştığımız bir konuydu. Ben bir çevre mühendisi olarak da yıllardır aslında güvenli barınmanın vatandaşlık hakkımız olduğunu savundum. Sağlıklı güvenli binalarda barınmak ama aynı zamanda sosyal hakkımız olan yeşil alanları ile birlikte yaşanılabilir bir kent için kentsel dönüşümü önemli buluyorum. Bu nokta da Karabağlar’daki tüm çalışmalarda Karabağlar’ın bütününde yerinde vatandaşımızın hakkını savunan, ekonomik olarak vatandaşımıza yük getirmeyecek sağlıklı güvenli yaşanabilir bir kent yaşamı ortaya koyacak bir kentsel dönüşümü, görev aldığımız ilk günden itibaren yine ortak bir masada değerlendireceğimiz vatandaşlarımızın da sözünü ortaya koyacağımız bir çalışma ile hayata geçireceğiz. Seçim kampanyamız sırasında da konuşmuştuk ilk işimiz bir komisyon kurmak ve bu komisyonun içinde birlikte çalışmak demiştik. İlk meclisimiz ile birlikte komisyonlarımızı oluşturarak vakit kaybetmeden Karabağlar da dönüşümün doğru, güvenilir, adil ve herkes tarafından bilinir şeffaf bir şekilde gerçekleşmesi için adımlar atmaya başlayacağız.”

VATANDAŞIN EN BÜYÜK PROBLEMİ EKONOMİ”

Seçim kampanyası boyunca vatandaşlardan en çok ekonomik sıkıntışikayeti aldıklarını belirten Başkan Kınay, “Karabağlar’da vatandaşlarla sohbet ettiğimiz sırada, kente dair değerlendirmeler yapılırken en büyük şikayet ekonomiydi. İşsizlik, umutsuzluk, yoksulluk her sokakta her konuşmamızda bu ortaya çıktı. Kentle ilgili cümlelerimizi söyledik ama bir taraftan da aslında siyasetin sokağa inmemesi ve unutulmuş olma hissi insanların yalnızlığıydı karşımıza çıkan. Tabi değerlendirmelerimizle beraber erkek siyasetin getirmiş olduğu otoriter yapı, koyu renkler de var. Onun dışında biz sohbetlerimizde sorunlarımızla beraber çözümlerimizi de paylaştık o yüzden Karabağlar’da artık baharı getirdiğimiz daha farklı bir anlayışa doğru gittiğimiz, hep bir arada olacağımız daha güzel sohbetlerle vatandaşımızla belediyenin iç içe olacağı ayrı olmayacağımız bir aile hayatı paylaşıyoruz. Bu da bize seçim boyunca da kampanyamız boyunca da mazbatayı aldıktan sonra da vatandaşımızdan gelen o sıcak tepki ile beraber büyüyerek devam ediyor” dedi.

58 MAHALLEMİZİN HER BİRİNDE, BİRLİKTE OLACAĞIMIZ SOSYAL BELEDİYECİLİK YAPACAĞIZ”

Sosyoekonomik durumundan dezavantajlı bireylerin çoğunlukta olduğu Karabağlar’da sosyal belediyecilik yapacaklarını kaydeden Kınay, 58 mahallede her bir vatandaşla temas halinde olacaklarını belirterek, “Karabağlar’da yoksulluk ve yoksunluk çok fazla. Eski İzmir olan Karabağlar bir taraftan ülkenin ekonomik krizin içinde o darbeyi en ağır yaşayan bölgelerden birisi. İzmir’de Karabağlar, baktığınızda yaşlı yoksulluğun çok fazla olduğu, genç işsizlerin çok fazla olduğu, kadınların çocukların aslında kent yoksulluğunun tüm aşamalarını en ağır yaşayan yerlerden birisi o yüzden biz de belediyecilik yaparken sosyal belediyecilik yapacağız, belediye hizmetlerinin yanı sıra halka dokunan ihtiyaçlarını sağlayan kadınlara, çocuklara dokunan gençlere, yaşlılara, engelli vatandaşlara ihtiyacı olanlara dokunan bir belediyecilik yapacağız. Bunu nasıl yapacaksınız derseniz, kimi zaman kreşler yaparak yapacağız, kimi zaman aşevleri ile yapacağız. Kimi zaman parklarla, sosyal tesislerle sosyal desteklerle dayanışma ile yapacağız. Ama hangi kanaldan yaparsak yapalım Karabağlar’da yaşayan her bir vatandaşımızın elini tutacağımız hiç kimsenin kendini yalnız hissetmeyeceği, 58 mahallemizin her birinde insanlarımızla beraber olacağımız bir mekanizma ile gerçekleştireceğiz bunu. Bizim temel hedefimiz önümüzdeki 5 yıl boyunca sosyal belediyecilik yapmak, halktan yana olmak, ekonomik krizin yoksulluğun giderek hepimizi mutsuzluğa düşürdüğü bir sürecin içerisinde Karabağlar Belediyesi vatandaşının yanında onun hakkını savunan, onun yanında olan, onunla dayanışan bir belediye olacak” ifadelerini kullandı.

BİZ 31 MART’TA BAHARI KARŞILARKEN BAYRAMI YAŞADIK”

CHP’nin 31 Mart yerel seçimlerinde Türkiye’de birinci parti olması sebebiyle bir bayram yaşadıklarını kaydeden Kınay, bu Ramazan Bayramı’nın ayrı bir anlamı olduğuna dikkat çekerek “Biz 31 Mart’la beraber baharı karşılarken aslında bir 31 Mart bayramı yaşadık. Ülkenin her yerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nin sosyal demokrat halktan yana belediyecilik anlayışı ile kazandığımız belediyeler ülkeye dair umutlarımızı, inançlarımızı büyüttü. Şimdi bayramı karşılarken de daha büyük bir umutla birliktelikle geleceğe dair hayallerimizi enerjimizi büyüttüğümüz bir dayanışma ile beraber karşılıyoruz. O yüzden bu bayramın bizim için ayrı bir anlamı var. Ve bahar havasının içerisinde bizi izleyen herkese de iyi bayramlar diliyorum. Sevdiklerimiz ile beraber geçireceğimiz, huzurlu mutlu bayram tadında geçireceğimiz günlerin devam ettiği günler diliyorum. Bizler bir bahara uyandık, yeni bir başlangıç yaptık. Şimdi hayallerimizle umutlarımızla kol kola omuz omuza gerçekleştireceğimiz, belediyelerimizle beraber de aslında ailelerimizi büyüteceğimiz yeni bayramları çok kutlayacağız. Bir kadın belediye başkanı olarak görevi devralmanın gururunu yaşıyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, ülkemizin çağdaş aydınlık geleceğinde kadınlara ve gençlere verdiği önemin bugün göstergelerinden bir tanesiyim, bunun bir parçası olmak benim için çok değerli. Partimizin değişim anlayışı içerisinde kadınlara ve gençlere verdiği önemle birlikte Karabağlar’da kadın bir belediye başkanı olarak görevi devralmak benim için çok önemli. Ve biliyorum ki sözlerimizi paylaşırken ben Karabağlar’da diğer belediye başkanı arkadaşlarımız kendi kentlerinde bizler aslında hayatımızı umudumuzu çalışmalarımızı büyüteceğiz. Ve ben her zaman şunu söyledim: Karabağlar’da kadınların izi olacak gençlerin, çocukların, emekçileri, emeklilerin hayatımızı paylaşan herkesin izi ve sözü olacak. Biz demokrasiyi de kentlerimizi de sağlıklı güvenli hak ettiğimiz yaşamları da kentlerimizden başlayarak ülkeye dair beraber paylaşacağız” dedi.

Kaynak:ANKA