2023 Cumhurbaşkanı seçimleri ne zaman? Seçim tarihi belli oldu mu?

2023 Cumhurbaşkanı seçimleri ne zaman? Seçim tarihi belli oldu mu?
Millet İttifakı adayını aç ıkladı, Kemal Kılıçdaroğlu adı toplumda büyük bir onaylama ile karşılandı. Sandığa ne zaman gidileceğini merak edenler internette de araştırma yapıyor. Cumhurbaşkanlığı seçimleri Türkiye'nin gündeminde olmaya devam ediyor. Peki, 2023 Cumhurbaşkanı seçimleri ne zaman? Seçim tarihi belli oldu mu?

Cumhurbaşkanlığı seçimleri Türkiye'nin gündeminde olmaya devam ediyor. Peki, 2023 Cumhurbaşkanı seçimleri ne zaman? Seçim tarihi belli oldu mu?

SEÇİM TARİHİ BELLİ OLDU MU?

Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulunan Erdoğan, 10 Mart'ta seçim kararı alacaklarını resmen duyurdu.

2023 CUMHURBAŞKANI SEÇİMLERİ NE ZAMAN?

Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulunan AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 Mart'a işaret ederek, "14 Mayıs tarihinde seçimin yapılmasının bize bu imkanı vereceğine inanıyoruz. Seçim sürecindeki gündemimiz de deprem olacak. Cuma günü alacağımız kararla süreci başlatıyoruz" dedi.

SEÇİM TARİHİ NASIL BELİRLENİR?

Cumhurbaşkanı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimleri beş yılda bir aynı günde yapılır. Cumhurbaşkanı ve Türkiye Büyük Millet Meclisinin görev sürelerinin dolmasından önceki son Pazar günü oy verme günüdür. Görev süresi, birlikte yapılan bir önceki seçim tarihi esas alınarak belirlenir. Oy verme gününden geriye doğru hesaplanacak altmış günlük sürenin ilk günü seçimin başlangıç tarihidir.

Seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi hâlinde bu karar kırksekiz saat içinde Resmî Gazete’de yayımlanarak ilân olunur. Bu kararın verildiği günden sonra gelen altmışıncı günü takip eden ilk Pazar günü Cumhurbaşkanı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi genel seçimi birlikte yapılır.

Seçim dönemi bitmeden önce, seçimin yenilenmesine Türkiye Büyük Millet Meclisi veya Cumhurbaşkanınca karar verilmesi halinde, durum Bakanlar Kurulu tarafından kırksekiz saat içinde ilan olunur.

Yenileme kararı Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından verilmişse Meclis, seçimin yapılacağı tarihi de belirler. Yenileme kararının Cumhurbaşkanınca verilmesi halinde, bu kararın verildiği günden sonra gelen doksanıncı günü takip eden ilk Pazar günü oy verilir.