Kurban Eti Saklamanın Püf Noktaları Bunlar! Bunu Yapmazsanız Etiniz Pişirmeden Çürüyecek

Kurban Eti Saklamanın Püf Noktaları Bunlar! Bunu Yapmazsanız Etiniz Pişirmeden Çürüyecek
Kurban kesimi sonrası etin nasıl korunması gerektiği çok önemli. Aksi takdirde kestiğiniz kurbanın eti ne size ne de dağıtmak istediklerinize fayda sağlar. Kurban etini iyi muhafaza etmezseniz çürüyebilir. Uzmanı yöntemi anlattı.

Türkiye Kasaplar, Besiciler, Et ve Et Ürünleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, kurban kesimi sonrası etin nasıl korunması gerektiğini anlattı.

"BUNU YAPARSANIZ KURBAN ETİ ÇÜRÜR"

Etleri doğru muhafaza etmenin bilinmediğini aktaran Yardımcı, "Kurbanı keser kesmez poşetlere doldurup, dolaba atıyor ve gezmeye çıkıyorlar. Kurban etleri yanlış paketleme yüzünden bozuluyor, yanıyor veya yeşilleniyor. Kurban, parçalara ayrıldıktan sonra soğutulmalı. Soğutma işlemi yapılmadan üst üste etler poşete konulup, dolaba atılırsa işte o et kısa sürede çürür veya bozulur" dedi.

SICAKLIK UYARISI

Kadınların kurbanı kesildiği gibi hemen poşetlere doldurup, dolaba attığını kaydeden Osman Yardımcı, "Dolaba atmasınlar, poşete koymasınlar. Şu anda bir iklim sıcaklığı var. Bu sıcaklığa göre, etlerin saklanması gerek. Eti poşete koyarsanız, poşet yakar. Yanma ve yeşerme yapar. Bu tabii ki etin proteinini sağlığa zararlı bir madde haline getirir. Yanınızda kasabınız varsa, kasabınızın deposu varsa eti ona götürüp, bırakabilirsiniz. Kendi evinizde saklamak istiyorsanız, klimayı çalıştıracaksınız, eti poşete koymayacaksınız. 1 kilo etin maliyeti 600- 700 lira. Hem milli servet hem de bayramda rahatça, güzelce etimizi yiyelim" diye konuştu.