Şehir Tiyatroları atamaları yine ret oyu aldı

Şehir Tiyatroları atamaları yine ret oyu aldı

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, AKP ve MHP’li üyeler, İBB Başkanı İmamoğlu’nun Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği’ne Mehmet Ergen'in atanmasına ikinci kez ret oyu verdi.

İmamoğlu. Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği atanan Mehmet Ergen'in atamış, ancak Meclisin 12 Mart’taki oturumunda kadroya onay çıkmamıştı.
İBB Meclisi toplantısında Ergen’in ataması yine gündeme geldi.Kültür Daire Başkanlığı ve İnsan Kaynakları Şube Müdürlüğü atama işleminin mevzuata uygun olduğunu belirtti.

Belediye Kanunu'nun ilgili maddelerine göre belediye personelini belediye başkanının atayacağı yönünde hüküm bulunduğu belirtildi. Ergen'in atamasının onayı konusunda karar alınmak üzere talep ikinci kez meclise taşındı. Hukuk, Temel Haklar, Kültür ve Sanat Komisyonları tarafından hazırlanan ortak raporda ise Ergen'in atanabilmesi için gerekli şartları taşımadığı belirtildi.  Raporda, 12 Mart 2020 tarihli meclis kararıyla reddedilmesine rağmen genel sanat yönetmeni olarak atama işlemi yapılmasının hukuka aykırı olduğu ifade edildi. Karar meclisten oy çokluğu ile geçti.

Toplantıda boşalan kadrolara atanan 199 sözleşmeli sanatçının atamalarına da onay çıkmadı.