Seçim öncesi birçok kez Kandil yoluna çıkmıştık-VİDEO

Türkiye'nin askeri harekât başlattığı ve 13 vatandaşın şehit düştüğü Gara bölgesi, hem PKK için koridor görevi görüyor; hem de Türkiye'nin Sincar ve Musul'a açılan kapısı niteliğinde.

TSK, Irak'ın kuzeyindeki Gara'da PKK'nın kontrolü altındaki noktalara yönelik Kartal Pençe-2 adlı bir harekât başlattı. Harekat 13 şehit gelmesinin ardından durduruldu. Operasyonun durdurulmasının ardından iktidar kanadından yine Kandil'e harekat söylemleri yükseldi. Seçim tarihi yaklaştıkça Kuzey Irak'taki operasyonlar da AKP mitinglerinin öne çıkan konularından oldu ve 'Kandil'e operasyonun an meselesi olduğu' söylendi.

Yeniçağ Gazetesi yazarı Orhan Uğuroğlu, iktidarın seçim öncesi sık sık dillendirdiği “Kandil operasyonlarını” yazarken vaatlerinin nasıl yerine getirilemediğine vurgu yaptı. 

02 Haziran 2018 

Süleyman Soylu Ulu Cami'de kıldığı öğle namazının ardından, partisinin Kâğıthane Hamidiye Mahallesi'ndeki Seçim İrtibat Bürosu'nun açılışında dedi ki;

"Kandil'e az kaldı, merak etmeyin… Şu anda Kuzey Irak'ta 26-27 kilometre ilerilerde bizim evlatlarımız var, Kandil'e az kaldı. Eskiden 'Kandil'e şöyle, böyle gideceğiz' derken. Şimdi Kandil'e az kaldı, merak etmeyin diyoruz. Orada bir hain yapıyı bırakmayacağız."

11 Haziran 2018:

Erdoğan AKP mitingi

"Kuzey Irak'ta Kandil'e yönelik operasyon başladı. 20 uçak 14 önemli hedefi imha etti. Gittiler, vurdular, döndüler. Ama daha bitmedi devamı gelecek. Hedef bataklığı kurutmak birliklerimiz ilerliyor…" 

Niğdeliler gaza gelip slogan attılar:

"Reis bizi Kandil'e götür…"

Erdoğan, Niğdelilere dedi ki;

"24 Haziran bir hallolsun, gerek olursa önce ben, ardımdan siz..." (24 Haziran halloldu, vaatler havada kaldı - OU)

16 Haziran 2018:

Erdoğan, Kanal 7 programı 

"Şimdi Kandil orası boşaltılmadı aslında. Bu son operasyonlarda oradaki çok önemli toplantı alanlarını vurduk. 

Henüz neticesini almadık ama vuruldukları kesin. Bunu ilk defa sizinle paylaşıyorum.

Şu anda biz adım adım bu işin üzerine gidiyoruz. 

Çünkü Sincar bizim için ikinci bir Kandil'dir. Onun için biz Sincar'da da böyle bir şeyi tespit ettiğimiz anda, gereğini yapacağız. Burada MİT'in bölgeyle ilgili yoğun çalışmaları devam ediyor."  

"PKK'nın başı Karayılan yakalandı, Cumhurbaşkanı Erdoğan Karayılan'ın Türkiye'ye getirileceğini açıklayacak…"

22 Haziran 2018

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Avcılar mitinginde terörist başı Karayılan'a şu çağrıyı yaptı:

"Kandil'deki o Karayılan mıdır ne yılansa o tehdit ediyor. Senin yüreğin varsa şehre gel. Dağın tepesinde ne işin var, gel şehre in, niye inmiyorsun? Çünkü bunlar korkak, korkak... Korkaklar zafer anıtı dikemez…"

İnağ operasyonu anlattı

Orhan Uğuroğlu, yazısında 1984'deki PKK'nın Eruh ve Şemdinli baskınlarından sonra Komando bölük komutanı olarak bölgeye ilk giden E. Tuğgeneral Ahmet Aydın İnağ’ın Gara ile ilgili değerlendirmeleri de yer aldı. E. Tuğgeneral Ahmet Aydın İnağ’ın operasyon ile ilgili değerlendirmesi şöyle:

"Adeta içi boşaltılmış ordumuzun hâlihazır imkân ve kabiliyetleri konusunda yeterli bilgiye sahip değilim.

Genel askeri taktik ve stratejiler üzerinden bir şeyler söyleyebilirim.

Bu harekât için maksatlardan birisi ve belki de siyaseten de en önemlisi rehineleri kurtarmak idi ise külliyen başarısızdır.   

Çünkü yeterli istihbarata dayatılmamıştır.    

Eğer maksat örgütün bahar hazırlıklarını ortadan kaldırmak idi ise ki olabilir,  uygundur da bu rehinelerin kaybedileceğini göze almışsınız demektir.  

Gara dağındaki hiç bir mağara Hava Kuvvetleri ile etki altına alınamaz. 

Hava kuvvetleri sadece diğer birliklerin bölgeye getirilmesinde bir güvenlik şemsiyesi görevi yapar.

Ayrıca, peşmergelerle birlikte yapılan bir faaliyet de tüm bilgilerin hem örgüte hem ABD'ye gideceğinin mutlaka biliyor olunması gerekir. 

Ve yine içerde 'Ey Amerika' diye seçmene seslenilse de bu harekâtın Amerika'ya haber verilmeden yapılması mümkün değildir.

Harekât siyasi sonuç beklentisi ile yapılmış askeri değeri olmayan bir harekettir."