TEİS: Hastanın ilaca ödediği fiyat farkı daha da artacak

TEİS: Hastanın ilaca ödediği fiyat farkı daha da artacak
Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, ilacın hammaddesi ve ambalaj malzemelerinin yurtdışından geldiğini anımsatarak “Çocuk şuruplarının bulunmama nedeni cam şişe maliyetlerindeki artıştır” dedi.

TEİS Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, en temel birinci basamak kullanılan antibiyotiklerin bile piyasada olmadığını söyledi.

BirGün'ün aktardığına göre, özellikle nöbetlerde çok zor zamanlar geçirdiklerini anımsatan Saydan, şöyle devam etti:

“Bu duruma Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun (TİTCK) acil bir çözüm üretmesi gerekiyor. Sağlık Bakanlığı’nın ülkemizin tek sağlık otoritesinin kendisi olduğunu hatırlaması ve hatırlatması gerekiyor. Özellikle, diyabet, ağrı kesici, antibiyotik, tansiyon, çocuk şurupları, antidepresan, tüp bebek, epilepsi, kanser gibi bir çok hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlarda ciddi anlamda sıkıntı yaşanıyor. Hatta bazı ilaçların eşdeğeri dahi yok. Böyle olunca da hastalar ilaçlarını temin etmekte güçlük çekiyor. Bugün avro kuru 18 TL’yi aşmışken ilaç fiyatlandırmasında kullanılan avro kurunun 7,86 TL olarak belirlenmesi ilaca ulaşmayı zorlaştırıyor. SGK, ilacın tamamını ödemiyor, eşdeğer ilaçlar içinde en ucuz ilacın tane fiyatını hesaplayıp, diğer ilaçları tane fiyatına göre ödüyor. Hatta çocuk şuruplarında mililitre fiyatına göre hesap yapılmaktadır. Bu durum çok yakında daha da kötü hale gelecek. Çünkü Sosyal Güvenlik Kurumu, terapötik (tedavi edici) eşdeğerlilik uygulamasını hayata geçiriyor. Bunun neticesinde, vatandaşın ödediği fiyat farkı daha da artacak hatta ödenmemeye başlayacaktır."