Çinli bilim insanlarından tüm varyantları nötralize edebilen antikor iddiası

Çinli bilim insanları, hem laboratuvar deneylerine hem de canlı bir organizma üzerinde yapılan deneylerde, Covid-19'un tüm varyantlarını etkili bir şekilde nötralize edebilen bir antikor buldukları iddiasında bulundu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 02 Aralık 2021 10:58
Çinli bilim insanlarından tüm varyantları nötralize edebilen antikor iddiası

Salı günü yayınlanan bir çalışmada, Guangzhou'daki Sun Yat-sen Üniversitesi ve Hangzhou'daki Zhejiang Üniversitesi de dahil olmak üzere çeşitli kurumlardan Çinli bilim insanları, Covid-19'un tüm varyantlarına karşı etki gösterecek bir antikoru izole ettiikleri yönünde bilgi paylaşımında bulundular.

'Delta üzerinde etkili'

Bu yılın başlarında Hindistan'da ilk ortaya çıkmasından bu yana dünya çapında ölümcül enfeksiyon dalgalarından sorumlu olan Delta varyantı üzerinde de etkili olduğu söylenen antikorun hem laboratuvar veya test tüpü deneyi hem de canlı organizma üzerinde gerçekleştirilen çalışmalarda Covid-19'u nötralize etmek için kullanıldığı belirtildi.

Sputnik'te yer alan habere göre, Bilim insanları, bu bulguların "evrensel bir Covid-19 aşısının rasyonel tasarımı için kullanılabileceğini" savunuyorlar.

Fotoğraf: AA