CHP'li Karabat paylaştı: İşte Millet İttifakı'nın istihdam planı

CHP'li Karabat paylaştı: İşte Millet İttifakı'nın istihdam planı
CHP'li Özgür Karabat, TÜİK'in açıkladığı işsizlik verilerinin ardından sosyal medya hesabından "Türkiye, bu tabloya mahkum değil. Çok az kaldı, çözmeye geliyoruz" diyerek çözüm önerilerini paylaştı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), şubat ayı işgücü istatistiklerini yayımladı. İşsizlik oranı şubat ayında yüzde 10'a yükseldi.

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, sözkonusu tabloyla ilgili Millet İttifakı'nın atacağı adımları ve getirilen çözümleri paylaştı.

Özgür Karabat, Ortak Politikalar Mutabakat Metni’nde işsizlikle ilgili tespitlerin not alındığını belirterek açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

1-TÜİK verilerine göre işsizlik %10, genç işsizlik %19,2 ve geniş tanımlı işsizlik de %23,4 oldu. Türkiye, bu tabloya mahkum değil. Çok az kaldı, çözmeye geliyoruz.

2-Çift hanelere demirleyen işsizliği, planlı ve geleceğe uygun yatırım politikaları ile çözmek mümkün. 15 Mayıs sabahı Türkiye bambaşka bir güne merhaba diyecek. Adalet, güven ve kalkınmanın ışığını yakacağız. Planlarımız hazır. Anlatalım...

3-AKP, vatandaşın alın terini satarak, yani ucuz iş gücü ile ucube bir ekonomi sistemi oluşturdu. Ülkenin potansiyeli 21 yılda heba edildi. Çünkü sanayi sistemi hatalı kurgulandı. Hedefimiz, imalat sanayinin milli gelir içindeki payını artırmak.

4-Endüstri 4.0 ve “bilgi ekonomisi” ışığında sanayi üretimi ve ihracatını ileri teknolojiye dayanan ve yüksek katma değerli bir yapıya dönüştüreceğiz. “Takip değil sıçrama” eksenli bir sanayileşme ve teknoloji politikasını esas alacağız.

5-Sanayi ihracatında yüksek teknolojilinin payı %2,5-3’lerde... Biz bunu %10’lara, orta-ileri teknoloji yoğunluğunu %40’lara taşıyacağız. Sağlık teknolojileri, nükleer füzyon, pil, biyo-mühendislik, uzay gibi derin teknolojileri radarımıza aldık.

6-Finansal ve blok zincir teknolojileri, haberleşme ve bulut teknolojileri, yeşil ekonomi, tasarım ve dijital oyun sektörü gibi alanları bir araya getiren, yaratıcı endüstriler gibi teknoloji alanlarını destekleyeceğiz.

7-İhtisas OSB’lerini destekleyeceğiz. OSB’ler bünyesinde ilgili paydaşların yönetiminde bulunduğu Teknoloji Liseleri kuracağız. OSB’lerimizin ihmal edilmiş demiryolu bağlantılarını hızla tamamlayacağız.

8-Bunlar gibi binlerce tespitimizi Millet İttifakı’nın Ortak Politikalar Mutabakat Metni’nde kayıt altına aldık. İktidara geliyoruz, tek tek hayata geçireceğiz.

Genç işsizlik yüzde 19,2

TÜİK'in bugün açıkladığı verilere göre, 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki aya göre 0,7 puanlık azalış ile yüzde 19,2 oldu. Bu yaş grubunda işsizlik oranı; erkeklerde yüzde 15,4, kadınlarda ise yüzde 26,2 olarak tahmin edildi.

İstihdam edilenlerden referans döneminde işbaşında olanların, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış haftalık ortalama fiili çalışma süresi şubatta bir önceki aya göre 0,1 saat azalarak 44,7 saat olarak gerçekleşti.

Etiketler :