Brezilya'daki koronavirüsün P1 varyantı da mutasyona uğradı: Salgının şiddeti daha da artabilir

Brezilya'daki koronavirüsün P1 varyantı da mutasyona uğradı: Salgının şiddeti daha da artabilir

Bilim insanları Brezilya'da uluslararası alarmı artıran ölümcül Covid-19 salgının arkasındaki P1 varyantının antikorlardan daha iyi kaçmasını sağlayacak şekilde mutasyona uğradığını açıkladı.

Bilim insanları, Brezilya Halk Sağlığı Enstitüsü Fiocruz tarafından ülkede dolaşan varyantlarla ilgili yürütülen yeni bir araştırma yaptı. Yapılan çalışmada, koronavirüsün P1 varyantının hücrelere girmek ve enfekte etmek için kullandığı 'başak' proteininde değişiklikler buldu. 

Mutasyon aşılara karşı dirençli 

Bilim insanları, bu mutasyonların virüsü, başak proteinini hedef alan aşılara karşı daha dirençli hale getirebileceğini ve Latin Amerika’nın en kalabalık ülkesindeki salgının şiddetini daha fazla artırabileceği uyarısında buludu. 

2,5 kat daha hızlı yayılıyor

Ntv'de yer alan habere göre, araştırmacılar virüsün evriminde hızlanmaya devam edip mutasyona uğramasından dolayı endişeli. Çünkü mutasyon nedeniyle orijinal koronavirüsten 2,5 kat daha hızlı bulaşan mutasyonlu virüsün salgının şiddetini artırabileceği konusunda uyardı.

Araştırmanın yazarlarından biri olan Amazon şehri Manaus'ta çalışan Felipe Naveca, "Virüsün antikorların tepkisinden kaçmak için yarattığı başka bir kaçış mekanizması olduğuna inanıyoruz. Değişikliklerin daha agresif. Güney Afrika varyantında (B.1.351) görülen mutasyonlara benzer görünüyor. Yapılan çalışmalar bazı aşıların etkinliğini önemli ölçüde azalttığını gösteriyor. 

"Virüs ne kadar çok insanı enfekte risk o kadar artar"

Brezilya'daki dolaşan corona virüsün ilk genom dizilimini yöneten Sao Paulo Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Dr. Ester Sabino ise, P1 varyantında meydana gelen mutasyonların, hızlı bulaşma hızı göz önüne alındığında şaşırtıcı olmadığını belirterek, "Şu anda Brezilya'da oldukça yüksek bir bulaşma hızı var. Virüs ne kadar çok insanı enfekte ederse, yeni mutasyon ve varyant riski de o kadar artar" dedi.

14 MUTASYON MEYDANA GELDİ

Naveca da dahil olmak üzere Fiocruz araştırmacıları, geçtiğimiz günlerde farklı bir soydan P1'e inen ve ülkenin kuzeydoğusunda tespit edilen ve ilk olarak Güney Afrika varyantında belirtilen E484K değişikliği de dahil olmak üzere 14 defans mutasyonu taşıyan yeni bir varyantı tanımladı.

AstraZeneca ve Çinli Sinovac etkili mi? 

Öte yandan AstraZeneca ve Çinli Sinovac tarafından geliştirilen aşıların P1 varyantına karşı etkili olduğu kanıtlandı. Ancak, daha fazla mutasyonun bu durumu riske atabileceğini ifade edildi. 

Fotoğraf: AFP