Alzheimer İlacı 'Donanemab' İçin Oy Kullanılacak

Alzheimer İlacı 'Donanemab' İçin Oy Kullanılacak
ABD Gıda ve İlaç İdaresi'nin bağımsız danışma paneli, Eli Lilly'nin Alzheimer ilacı donanemab'ın güvenilirliğini ve etkinliğini değerlendirmek için oy kullanacak.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi'ne bağlı bağımsız bir danışma paneli, Eli Lilly'nin deneysel Alzheimer ilacı donanemab'ın güvenilirliği ve etkinliği üzerine oy kullanacak.

Donanemab, onaylanması halinde Eisai ve Biogen'in benzer ilaçlarına rakip olacak. Her üç ilaç da erken Alzheimer hastalığında beyindeki toksik beta amiloid plakalarını temizlemeyi hedefliyor.

30 YILLIK BAŞARISIZ GİRİŞİMİN ARDINDAN

Bu antikor tedavileri, klinik denemelerde hastalık ilerlemesini yavaşlatmayı başardı ve Alzheimer gibi ölümcül bir hastalıkla mücadelede otuz yıl boyunca başarısız olan denemelerin ardından geliyor.

ghygyhy.png

Uzmanlar, donanemab'ın erken evre Alzheimer hastalığında bilişsel gerilemeyi yavaşlatma faydalarının, güvenlik risklerini aşması konusunda ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ve şirket tarafından sunulan deneme verilerini değerlendirecek.

TEST AŞAMASINDA 3 KİŞİ ÖLDÜ

Bu ilaç sınıfı, ölümcül beyin şişmesi veya kanamaya neden olabilir. Donanemab denemesinde üç kişi, tedavi ile ilişkili komplikasyonlardan öldü.

Analizler, FDA personelinin ciddi bir uyarıda bulunmadığını gösterdiğinden, donanemab'ın olası bir onay alacağını öngörüyor. Ancak, bu ilaç sınıfının potansiyel riskleri göz önünde bulundurulmalıdır.