12-15 yaş aralığı için aşı uyarısı

12-15 yaş aralığı için aşı uyarısı
İngiltere'de uzmanların 12-15 yaş aralığındaki sağlıklı çocuklara koronavirüs aşısı yapılmasını önermediği belirtildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da, dün yaptığı açıklamada "12 yaş üstüne de, 15 yaş üstünde olduğu gibi tercihe bağlı yapılabilir" demişti.

İngiltere’de aşı uzmanları, 12-15 yaş arasındaki çocukların tamamı için bir koronavirüs  aşısı yapılmasını önermediklerini ve nadir görülen miyokardinin uzun süreli etkilerini değerlendirmek için ihtiyatlı bir tutum sergilemeyi tercih ettiklerini ifade etti.

Pfizer’ın koronavirüs  aşısını olan bazı genç bireylerde genellikle hafif atlatılsa bile kalp iltihabı olarak bilinen miyokardi görüldüğüne dair raporlar yayımlanmıştı.

Reuters’ta yer alan habere göre, İngiltere’nin Aşı ve Aşılama Ortak Komitesi tarafından bugün yapılan açıklamada, koronavirüs  aşılarına ilişkin tavsiyenin mevcut hastalığı bulunan 12-15 yaş aralığındaki çocukları da kapsayacak şekilde genişletildiği ancak sağlıklı çocuklara aşı yapılmasının bir fayda getirme olasılığının düşük olduğu ifade edildi.

Bakan Koca ne demişti?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da dünkü Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, aşı konusunda şunları söylemişti:

18 yaş ve üstü üniversite öğrencileri için tanımladık. 15 yaş ve üstü için de tercihe bırakmıştık. 12 yaş üstü kronik hastalığı, ek hastalığı olan çocuklarımız için de ayrıca tanımlama yaptık.

Bugün gündeme gelen konulardan bir tanesi, 12 yaş üzeri zorunlu değil, 15 yaş üzeri yapıldığı gibi tercihe bırakarak devam edilmesi gerektiği kanaatindeyiz.

Yani aşının zorunlu olarak yapılmasını çocuklarda değil, ek hastalığı olanlar için önemsiyoruz, tanımladık ve önemli görüyoruz. Ama 12 yaş üstü de 15 yaş üstü olduğu gibi tercihe bağlı yapılabilir.