Paşinyan'ın istifasını isteyen göstericiler hükümet binasına girdi

Paşinyan'ın istifasını isteyen göstericiler hükümet binasına girdi

Başbakan Nikol Paşinyan'ın istifasını isteyen bir grup Erivan'da hükümet binasına girdi.

Ermenistan'ın başkenti Erivan'da Başbakan Paşinyan'ın istifasını isteyen bir grubun hükümet binası içine girdiği görüntüler sosyal medyaya düştü. Görüntülerde elinde megafon olan bir kişinin gruba seslendiği görüldü. 

Başbakan Paşiyan, geçtiğimiz hafta ordunun kendisine istifa çağrısı yapması ile Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan'ı görevden almış ancak Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, Paşinyan'ın bu kararını veto etmişti. Paşinyan, ordunun istifasını istemesini "darbe girişimi" olarak nitelendirmiş, destekçilerini sokağa çağırmıştı.

Paşinyan'a istifa baskısı

BBC Türkçe'nin haberine göre, Nikol Paşinyan, geçen yıl Ermenistan ve Azerbaycan arasında yaşananların ardından sonra istifa baskısı altındaydı. Paşinyan'ın Kasım ayında altı hafta süren savaşın sonunda yenilgiyi kabul etmesinden sonra öfkeli kalabalıklar Meclis'i basmıştı. Ordunun Paşinyan'ın istifasını istemesi gerginliği tırmandıran son adım oldu.

Geçtiğimiz hafta içi başkent Erivan'daki Cumhuriyet Meydanı'nda destekçilerine seslenen Paşinyan, Ermenilerin darbeye izin vermeyeceğini söyledi. Paşinyan, "İstifama ancak halk karar verebilir çünkü beni halk seçti" dedi.

Vatan Kurtuluş Hareketi'nin destekçileri ise "Genelkurmay'a ve silahlı kuvvetlere destek verme" ve "hain Paşinyan hükümetini" istifaya zorlama çağrısıyla sokağa çıktı.

Sarkisyan devreye girdi

Paşinyan, Çarşamba günü de Genelkurmay İkinci Başkanı Tiran Kaçaryan'ı görevden almıştı. Ancak ordu, Paşinyan'ın istifasını istemek konusunda geri adım atmadı. Ordu ve Paşinyan arasında tırmanan gerginlikte devreye Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan girdi.

Sarkisyan siyasi krizi sona erdirmek için acil adımlar attığını söyledi ve "Herkesi - devlet organlarını, kolluk kuvvetlerini, siyasi güçleri, tüm vatandaşları - itidal ve sağduyu göstermeye çağırıyorum. Her türlü düşünülmeden edilmiş söz veya eylem, gerilimi artırıyor ve krizi derinleştiriyor" dedi. Sarkisyan, Paşinyan'ın kararını ise veto etti.